Ortaokul öğrencilerinin mutluluğunun yordayıcıları olarak algılanan sosyal destek ve öz-yeterlik
Perceived social support and self-efficacy as predictors of middle school students'happiness
- Tez No: 430733
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI UZ BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu araştırmanın temel amacı algılanan sosyal destek ve öz-yeterlik değişkenlerinin ortaokul öğrencilerinin okula ilişkin mutluluk düzeylerini yordama gücünü belirlemektir. Araştırmada ayrıca okula ilişkin mutluluk puan ortalamalarının sınıf düzeyi ve cinsiyete göre anlamlı olarak farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini İstanbul ili Maltepe ilçesinde 5, 6 ve 7. sınıflarda öğrenim gören 611 ortaokul öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak Okul Çocuklarının Mutluluk Envanteri, Çocuklar için Sosyal Destek Değerlendirme Ölçeği, Çocuklar için Öz-Yeterlik Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22.0 paket programından yararlanılarak, Pearson korelasyon analizi, aşamalı çoklu regresyon analizi, t-testi ve tek yönlü varyans analizi teknikleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda algılanan sosyal destek ve öz-yeterlik değişkenlerinin okula ilişkin mutluluğun anlamlı yordayıcıları olduğu ve bu değişkenlerin okula ilişkin mutluluğa ait varyansın % 44.8'ini açıkladığı bulunmuştur. Ayrıca okula ilişkin mutluluk puan ortalamalarında sınıf düzeyi ve cinsiyete göre istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Elde edilen bu bulgular alanyazındaki diğer araştırma sonuçları ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to determine predictive roles of perceived social support and self-efficacy in school-related happiness of secondary school students. The secondary aim of this research is to investigate gender and grade level differences in school-related happiness scores. The sample of the study contains of 611 secondary school students who are studying in grades 5th, 6th and 7th from Maltepe, İstanbul. School Children's Happiness Inventory, Social Support Appraisals Scale, Self-Efficacy Questionnaire for Children and Personal Information Form were used as data gathering instruments. Data was processed using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS, version 22.0 for Windows). Pearson bivariate correlations, multiple regression analysis (method stepwise), t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used to statistical analysis. The findings revealed that perceived social support and self-efficacy are siginificant predictors of school-related happiness. These variables explained 44.8 % of total variance on school-related happiness. Also, in terms of gender and grade level, statistically significant differences were found. These findings were discussed in the light of the findings of previous research in the literature.