Nakit bütçesi hazırlanması sırasında işletme yöneticilerinin sorumlulukları ve örnek uygulama
- Tez No: 43076
- Danışmanlar: - -
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
İşletme bütçeleri bir seri planlardan oluşur. Diğer bir deyişle bütçeler geleceğe yönelik planların sayısal ifadesi olarak görülebilir. Önceden tespit edilen zaman diliminde işletmenin faaliyetlerini yürütebilmesi için gerekli olabilecek giderler ve faaliyetler sonucu elde edilmesi beklenen gelirler tahmin edilir. Bu gider ve gelirlerin ışığında ödeme ve tahsilat tutarları hesaplanır.Bu tutarlar ait oldukları dönemler içinde karşılaştırılarak, fazla fon veya yetersiz fon miktarları önceden belirlenmeye çalışılır. Bu karşılaştırma nakit bütçesinde görülebilir. Hesaplanan tahsilat tutarlarının ödeme tutarlarını karşılayıp karşılayamadığına bakılır. Nakit bütçesi, duruma göre ileriki bir tarihde işletmenin fazla fonu nasıl değerlendirebileceği ya da ihtiyaç duyduğu fonları nereden sağlayabileceği konusunda karar alınmasına yardımcı olur. İşletmelerin sürekliliği açısından bu tür fi nansal kararlar çok önemlidir. Çünkü bu çalışmalar aracılığıyla işletmeler sahip oldukları fonları daha planlı bir şekilde kullanabilirler. Dolayısıyla bütçeler işletme faaliyetlerinin yürütülmesi sırasında büyük öneme sahiptir. Ancak bütçelerden beklenen basan içerdiği bilgilerin doğruluğuna, objektif olarak değerlenmiş verilerin gerçeğe yakınlığına paralel olarak artar. Bu da bütçelerin hazırlanması sırasında görev alan en alt basmaktadaki yöneticiden yönetim kurulu üyelerine kadar her kişinin konuya bilinçli ve sorumluluklarını bilerek yaklaşmasıyla elde edilebilir. İşlemıe çalışanlarının bütçelere bakış açışı, hazırlanmaları ve denetimleri sırasında görevlerini tam olarak yerine getirmeleri de çok önemlidir. Kısaca belirtilen bu konular gerçekleştirilen uygulama bölümlerinde ayrıntılarıyla görülebilir. Sonuç olarak şu söylenebilir : Nakit bütçesinin hazırlanması dolayısıyla bütün bütçe çalışmaları sırasında işletme yöneticilerine büyük sorumluluklar düşmektedir.
Özet (Çeviri)
Administration budgets are a series of plans. On the otlıcr hand, budgets can be seen as the numene statement of the plans which are directed to the future. Expenses whiclı can be necessary for an administration in order to prolong its business and incomes which are expected to be gained as a result of business, are estimated beforehand. Due to these expenses and incomes, sums of the paying and money collected are periodically in order to quess the excess fund ör insufficient fund. Tlıis comparing can be seen on cash budget. Collected money compared with sum of payment tu check the balaııce. Cash budget helps the administration about to decide how to realise the valııe of the excess fund ör how to supply the fund which can be necessary for the future. These kind of fînancial decisions are very important for the adıninistrations. Because administrations can use the funds they have, more systematically in this way. So budgets are very important when administering a business. However the success which is expected from these budgets due to the data they cover and the data which is realized the value objectively. Tlıis can be managed by the staffwho are vvorking at the lowest step, maııagers and nıembers of boaıd of managers, approaching the matter consciously an being aware of their responsibilities. Furtheraıore;it is important for the staff to be prepared well, doing their job in a devoted manner and their point of vision to the budgets. lo short, these topics can be seen in application section in detail. As a result; it can be said that administration managers have important responsibilities while preparing the cash budget and on the whole budget business.