Yüksek viskoziteli akışkan akışında taşınımla ısı transferinin iyileştirilmesi
Enhancement of convective heat transfer for high viscous fluid flows
  1. Tez No: 430771
  2. Yazar: FURKAN ERMAN KAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Isı transferinin iyileştirilmesi konusu ısı transferi araştırmalarında geniş yer tutan bir alandır. Genel olarak iyileştirme çalışmalarının ana hedefi, mümkün olan en düşük pompalama gücü ile yüksek ısı taşınım katsayısı değerine ulaşmaktır. Isı transferini iyileştirme çalışmaları, genellikle düşük taşınım katsayısı olan durumlarda uygulanır. Uygulamada yüksek viskoziteli akışkanların akışı genellikle laminer akış rejiminde gerçekleşir. Bu akışkanların kullanımında ısı transferini iyileştirme tekniğine ihtiyaç duyulur. Gerçekleştirilen çalışmada, boru içerisine akış eksenine dik doğrultuda duvara bitişik ve duvardan ayrık periyodik engellerin ısı transferi ve basınç kaybına etkisi sayısal olarak incelenmiştir. Sayısal çalışmada boru akışı için momentum ve enerji denklemleri sonlu kontrol hacmi yöntemi ile ayrıklaştırılmış ve ayrık denklemler SIMPLE algoritması kullanılarak FORTRAN tabanlı bir bilgisayar programı ile çözülmüştür. Elde edilen bulgular, iyileştirme uygulamasının yüksek viskozite değerlerinde daha iyi sonuç verdiğini göstermektedir. Duvara bitişik uygulamada, engel adımının belirli bir değerinden sonra iyileşme sağlandığı; ayrık uygulamada ise tüm adımlarda iyileşme sağlandığı görüldü. Isı transferinde iyileşmeye katkı sağlayan hidrodinamik mekanizmanın bitişik ve ayrık uygulamalar için farklı olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The subject of heat transfer enhancement is a research topic involving considerable attention among the heat transfer research areas. The main target of the enhancement studies, in general, is to improve convection heat transfer coefficient with a possible low pumping power. Heat transfer enhancement studies are usually applied when low convection coefficient case exists. In the practical case, the high viscous fluid flows usually occur in laminar flow regime. Use of such fluids usually requires heat transfer enhancement techniques. In the performed study, the effect of periodically placed wall-attached and wall-detached obstacles perpendicular to the flow axis on heat transfer and frictional loss were numerically investigated. For pipe flow momentum and energy equations were discretized by means of the finite control volume method and were solved by the SIMPLE algorithm via a FORTRAN based computer program. The obtained results show that the enhancement practices work better for the higher viscous fluids. For the attached cases, occurrence of the enhancement is obtained after a certain pitch of obstacle; for the detached case the enhancement is obtained for all the pitches. It is concluded that the hydrodynamic mechanism contributed to heat transfer enhancement are different for the attached and the detached cases.