İlişkisel veritabanlarının bütünlüğünün sağlanması için yeni bir sıfır damgalama şeması
A new zero watermarking schema to ensure integrity of relational databases
- Tez No: 430790
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜZİN ULUTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bilgilere erişimin gittikçe daha kolay bir hal aldığı günümüzde, veritabanlarının bütünlüğünün korunması önemini artıran bir konu haline gelmiştir. Bu konunun çözümü için temel olarak bozulma tabanlı ve bozulmadan bağımsız damgalama olmak üzere farklı bakış açıları geliştirilmiştir. Çalışması kapsamında bozulmadan bağımsız sıfır damgalama şeması olan iki farklı çalışmanın problemleri irdelenmiş ve ilişkisel veritabanları için yeni bir sıfır damgalama şeması önerilmiştir. Önerilen çalışmada kullanılan DCT tabanlı damgalama, görüntülerin damgalanması alanında kullanılmışken ilişkisel veritabanlarının damgalanmasında kullanılmamıştır. Bu yönüyle yapılan tez çalışması yeni bir veritabanı damgalama yöntemi sunmaktadır. Sunulan bu damgalama yöntemindeki amaç verilere yapılan saldırılar sonucu meydana gelen değişiklikler üzerinden veritabanının bütünlüğünün korunup korunmadığının tespit edilmesidir. Yöntem veritabanını gruplara ayırır ve bu gruplar üzerinden sütun sayısının yarısı kadar satırları içeren matrisler elde etmektedir. Elde edilen matrisler üzerinden DCT katsayıları hesaplanarak ilgili grup için bir damga bilgisi üretilmektedir. Bütün gruplar için DCT katsayılarının hesaplanmasının ardından grup damgaları birleştirilir ve veritabanı için bir damga oluşturulur. Deneysel sonuçlar zamansal, tespit aralığı ve damga boyutu olarak önerilen yöntemlerin iyileştirmeler sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Protecting database integrity has become a matter of increasing importance nowadays as accessing information is getting easier. Basically, different perspectives as distortion based and distortion free watermarking has been developed for the solution of this issue. In this study, two different distortion free zero watermarking schemes are investigated and consequently, a new zero watermarking scheme is proposed for relational databases. While DCT based watermarking proposed in this study, has been used in the field of image watermarking, it has not been used in watermarking of relational databases, which makes the proposed method a novel database watermarking method. The aim of the proposed watermarking method is to identify whether the integrity of the database in question maintained or not by identifying the changes as a result of attacks to the watermarked data. The method divides database into groups and with these groups the method obtains sub-groups which have the row count which is half of attribute count. With the obtained matrix, watermark information is generated for the related group by calculating DCT coefficients. After calculating DCT coefficients for all groups, group watermarks concatenate and a watermark is generated for the database. Experimental results show that methods proposed as temporal, detection range and watermark size present improvements.