Veritabanlarında tarihsel işlem denetimi ve bunun modellenmesine yönelik yeni bir yaklaşım
Historical process control in the database and a new approach for modeling it
  1. Tez No: 457981
  2. Yazar: İBRAHİM DOKUZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRETTİN EVİRGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Bilişim Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Veritabanlarında depolanan verilerdeki değişimin denetlenmesi ve kayıt altına alınması önem arz etmektedir. Veri değişimlerinin nesneye dayalı ilişkisel veri tabanlarındaki veri bütünlüğünü bozmadan versiyonlu olarak değişiminin gözlemlenebilmesi ayrı önem arz eden bir husustur. Bu işlemlerin kayıt altına alınması sırasında sistem kaynaklarını fazla meşgul etmesi ve bilgilerin denetim amacıyla tutulurken gerekli olan yüksek depolama kapasitesi ihtiyacı bu yapıların başlıca problemleridir. Bu mekanizmanın oluşturulması için genellikle belli platformlara bağımlı olan spesifik çözümler bulunmaktadır. Nesneye dayalı veritabanlarında genel olarak kullanılacak bir yapıya ihtiyaç olduğu gözlemlenmektedir. Bu çalışmada nesne tabanlı veritabanlarındaki veri değişimlerinde denetim mekanizmalarına bu bakış açısıyla değinilmiş, günümüzde bu işi yapan alternatif sistemler hakkında bilgi verilmiş, sonrasında veritabanındaki veri denetimleri için önerdiğimiz uygulama katmanında, veri denetimini yapan ve platform bağımsız olarak kolaylıkla java mimarisi kullanan tüm sistemlerde veritabanı yapısı bağımsız çalışabilen ve verilerin belli bir zamanda ki durumunu gözlemlemeyi sağlayan, ileriye dönükte veri değişimlerinin otomatik yapılabileceği yeni yaklaşım dan bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Monitoring of changes at databases and keeping records are important. Withdrawal without compromising data integrity in a relational database for data exchange is also an important consideration During the recording of these transactions to the more busy system resources, return the data associated with a particular version of history, maintain data integrity, high storage capacity requirements while keeping the necessary information in order to control are the main problems of these structures. There is often dependent on the particular platform specific solutions for the creation of this mechanism. All infrastructure is observed that the need for a structure to be used in general. In this document, mentioned at in this perspective change control mechanisms of object-oriented databases, provided information about alternative systems makes this job today. Then which proposed for data audit at databeses and it works at application frame and its in undepended from platforms, after has mentioned from new approach which can data in the database at the application layer, data controls to the recommended control easily as java architecture and platform independent uses in all systems can operate independently of the database structure and a particular time, integrity of data are returned intact, which enables automatic data exchange can be done with the time forward .