Pompa çarkı malzemesi nikel alüminyum bronza uygulanan sürtünme karıştırma prosesinin malzemenin kavitasyon direncine etkisi
The effect of friction stir process applied to pump impeller material nickel aluminium bronze on material's cavitation resistance
  1. Tez No: 430791
  2. Yazar: HALUK KELEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVFİK KÜÇÜKÖMEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışma kapsamında, radyal kanatlı santrifüj pompa çarkı tasarlanmıştır. Literatürdeki parametreler ve yaptığımız ön deneyler sonucu en uygun Sürtünme Karıştırma Prosesi (SKP) parametreleri belirlenmiştir. Nikel Alüminyum Bronzu (NAB) malzemesinden üretilen pompa çarkı kanatları SKP yöntemi ile yüzey işlemine tabi tutulmuştur. İmal edilen çarkın kanatları sökülüp takılabilir nitelikte hazırlanarak çalışmanın istenilen aşamalarında sökülüp incelenmesi mümkün olmaktadır. Oluşturulan sistem bir tanktaki suyun, santrifüj pompa ile emilerek sirküle edildiği kapalı devre şeklinde tasarlanmıştır. Kavitasyonlu bölgede çalıştırılan pompa çarkının, zamanla sergilediği kavitasyon davranışı incelenmiştir. Pompa çarklarının imalatında kullanılan NAB malzemesine uygulanan SKP işleminin, malzemenin mekanik özelliklerini iyileştirdiği ve kavitasyon direncini yaklaşık 10 kat artırdığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a centrifugal pump impeller is designed which has radial straight blade. The best parameters of Friction Stir Processing (FSP) have been determined by results of preliminary experiments and checking literature. The pump impeller blades made from Nickel Aluminium Bronze (NAB) material subjected to surface treatment with the FSP method. The manufactured impeller blades can be disassembled and pluggable, so it can possible to examine at the desired stage by disassemble while operation continuing. System designed as a closed circuit that water suction by centrifugal pump from a tank. Cavitation behavior of pump impeller was examined which has run in the cavitation risk zone. Mechanical properties is gotten better and cavitation resistance improved up to 10 times after applying FSP to NAB which has used to manufacture pump impeller is determined.