Korunan alanlarda rekreasyonel faali̇yetleri̇n geli̇şti̇ri̇lmesi̇: Abant Tabi̇at Parkı örneği̇ (Bolu)
Development of recreational in protected areas: The case of Abant Natural Park (Bolu)
- Tez No: 430805
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYBİKE AYFER KARADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Çalışma, Batı Karadeniz Bölgesinde, Bolu ilinde, Abant Tabiat Parkında yürütülmüştür. Çalışmanın temel amacı, yakın çevresi için önemli bir rekreasyon kaynağı olan ve korunan alan statüsüne sahip Abant Tabiat Parkı' ndaki rekreasyon faaliyetlerin geliştirilmesidir. Bu amaçla alanın doğal ve kültürel peyzaj elemanları, mevcut rekreasyon faaliyetlerinin durumu ve katılımcı görüşleri değerlendirilmiştir. Çalışma 4 aşamada yürütülmüştür. Çalışmanın ilk aşamasında çalışma alanı tanımlanarak, yöntem ve çalışma alanına ilişkin literatür değerlendirilmiştir. İkinci aşamada alana ilişkin mevcut durum, alanı kullanan katılımcıların görüşleri belirlenmiştir. 3. aşamada alana ilişkin alanın mevcut durumu, katılımcı görüşleri değerlendirilmiştir. 4. aşamada tüm araştırma sonuçları alandaki rekreasyonel faaliyetlerin geliştirilmesi temelinde değerlendirilmiş ve öneriler geliştirilmiştir. Çalışmada alanın mevcut durumunu belirlenmesinde arazi gözlemleri, Swot analizi; katılımcı görüşlerinin belirlenmesinde istatiksel analizlerden (tanımlayıcı istatistik analizleri, faktör ve ki-kare analizleri) yararlanılmıştır. Değerlendirmeler çerçevesinde, alandaki rekreasyonel kullanımlara ilişkin öneriler geliştirilmiştir. Böylelikle alanın rekreasyonel kullanımının, doğal ve kültürel özellikler ile katılımcı görüşleri çerçevesinde artırılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Work, Western Black Sea Region, in the province of Bolu, Abant Natural Park. The main objective of the study is an important source of recreation for its immediate environs and has the status of protected areas is the development of recreation activities in the Abant Natural Park. For this purpose, the area's natural and cultural landscape elements, the status of existing recreation activities and opinions of participants. The study was conducted in four phases. In the first phase of the study by defining a workspace, the method was evaluated for the workspace and literature. In the second stage, the current situation for the field, the field uses the opinions of the participants. 3. stage area as well as an evaluation of the current state of the field, the opinions of participants. 4. stage of development of recreational activities in the area of all research results has been evaluated on the basis of, and recommendations have been developed. Study to determine the current status of the land of the field observations, swot analysis; statistical analysis in determining the views of the participants (the descriptive statistics analysis, factor and Chi-square analyses) were adopted. Reviews, in the context of the recreational use of the recommendations have been developed. Thus, the use of recreational, natural and cultural features of the area are the views of participants with the aim to increase within the framework.