Gölyaka (Düzce) ilçesi ve çevresi miksobiyotası üzerinde araştırmalar
Studies on myxobiota of gölyaka (Düzce) district and its environment
- Tez No: 430813
- Danışmanlar: PROF. DR. BAŞARAN DÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Gölyaka ve çevresinin miksobiotasını belirlemeye ve yeni kayıtların miksobiotaya kazandırılmasına yönelik 2014-2015 yılları arasında yapılan bu çalışmada arazi çalışmalarıyla ağaç kabukları, düşmüş ağaç kütük parçaları, döküntü ve çürümekte olan yaprak, dal parçaları vb. organik materyal ile bitkisel materyal toplanmıştır. Toplanan materyale uygun inkübasyonda nem odası tekniği yapılmıştır. Doğal ortamlarında gelişen miksomiset fruktifikasyonları ise arazi ortamında uygun kutulara yapıştırılıp, arazi bilgileri ve lokalite kaydedilip laboratuvara getirilerek teşhis etmek için preparatlar hazırlanmıştır. Yapılan çalışma sonucunda 52 tanesi doğal ortamından 2 tanesi nem odası tekniğinden olmak üzere 9 familya ve 21 genusa ait toplam 54 takson tespit edilmiştir. Tespit edilen miksomisetlerden Arcyria incarnata Türkiye'de ilk fungikol miksomiset olarak kayda geçmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we intended to determine myxobiota of Gölyaka District and its environment to insert new records to the myxobiota, to reach this aim organic materials such as barks, cutten wood blocks, rubbish and decaying leaves and tree branches, and plant materials were collected in the field studies conducted between 2014 and 2015. Moist chamber technique was applied in incubation conditions appropriate for the gathered material. Myxomycete fructifications, which had developed in the natural environment, were stuck to appropriate boxes in the field, the location and field details were recorded and they were transported to the laboratory for preparing determination preparations. As a result of the study, totally 54 taxa belonging to 9 families and 21 genera were determined including 52 taxa from natural environment and 2 taxa from moist chamber technique.