Düzce ili Gölyaka ilçesi zeminlerinin jeolojik-jeoteknik-jeofizik açıdan araştırılması ve depreme bağlı sıvılaşma analizi yapılarak yerleşime uygunluk değerlendirilmesi
Investigation of Golyaka district soils with the aspect of geology and geotecnique and geophsics and evaluation of the settlement suitability of soils analysing liquefaction due to earthquake in Duzce provision
  1. Tez No: 488037
  2. Yazar: SERDAL ALEMDAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Çalışma alanı güneyindeki Aksu Çayına paralel aktif Düzce fayı ile kuzeyindeki aktif olmayan Gölyaka Fayı'nın kesişerek sınırladığı 1040 ha (10.400.000 m²)'lik bir alandır. Bu yüksek lisans kapsamında Düzce İli, Gölyaka İlçesi'nin zemininin Jeolojik, geoteknik ve jeofizik özellikleri ortaya konulmuştur. Detaylı sıvılaşma ve depremsellik analizleri yapılarak ilçenin taşıma gücü, zemin hâkim titreşim periyodu, yeraltı su seviyesi, sıvılaşma potansiyel risk haritaları, kat haritaları ve zemin büyütme haritaları vb. gibi birçok haritalar Netcad ve Surfer programları yardımıyla üretilmiştir. Bu verilere göre alanın yerleşime uygunluğu da değerlendirilmiştir. Gölyaka ilçe merkezi, Düzce ilinin ve Efteni Gölü'nün batısında olup, yerleşim alanının büyük bir bölümü alüvyonel zemin üzerinde yer almaktadır. Jeolojik, geoteknik ve jeofizik veriler ışığında yerleşime uygunluk açısından inceleme alanının ova kesiminin büyük bir bölümü alüvyonel zemin olduğu, yeraltısu seviyesinin çok sığ (0,10-2,6m aralığında) olduğu ve doğusunda yer alan Efteni Gölü'nün kurutulmasıyla kazanılmış alanlar olduğu değerlendirilmektedir. Bu nedenlerle çalışma alanının gölden kazanılan düz kısımları Sıvılaşma Riski Açısından Önlemli Alanlar (Ö.A.-1.1) ve Gölyaka fayının kuzey kesimindeki eğim alanlar ise (%20-30 eğim) Önlem Alınabilecek Nitelikte Stabilite Sorunlu Alanlar (Ö.A.-2.1) olarak ikiye ayrılmıştır. Yerleşim planlamasında ova kesiminde sıvılaşma potansiyel riski yüksek olan alanlarda yapılaşmaya gidilirken sıvılaşma potansiyel riskini ortadan kaldıracak zemin iyileştirme projeleri mutlaka hazırlanmalıdır. Ayrıca kuzeyde ki yamaç kesiminde stabilite sorunu olan alanlarda şev stabilite hesaplamalarını ve gerekli önlemleri kapsayan çalışmalar yapılmalıdır. Gölyaka Fayına geçmişte yapılan paleosismik çalışmaların verileri dikkate alınmış, tampon bölge uygulaması yapılmasına gerek duyulmamıştır. Yerleşim planlamasında alanın batı kesimi ve kuzey kısmındaki eğimi %0-10 derece alanlar öncelikli tercih edilmelidir.
Özet (Çeviri)
It is a work area which is restricted (10.400.000 m²) by crossingly faultine which is in the south of work area that is parallel Aksu Watercourse with active Duzce Faultline and inactive Golyaka Faultine. In this Master concept, it is asserted the features of Duzce Province, Golyaka District's earth's geological, geotechnics, and geophysical science. Doing by detailed liquefaction and seicmicity analyses are produced helping with Netcad and Surfer programmes like lots of maps which are allowable bearing value, pulse period, ground water level, liqueafaction potential risk maps, layer maps, soil amplification maps etc. Golyaka city centre, which is resided in the west part of Eftenia Lake and Duzce province, is located in on the alluvial soil, which is a big part of settlement. In the light of geological, geotechnics, and geophycial science data, a big part of lowland of area of investigation is evaluated that is reclaimed land via with being dried of Eftenia Lake which is located in the eastern part and being a deep shallow of ground water level (betwwen the range of 0,10 – 2.6 m.) is alluvial ground. Due to these reasons, planes which are saved from the lake of work area are divided into two parts: the first one: Important Areas in terms of Liquefaction Risk (Ö.A.-1.1) and Stability Problematical Areas that will be Taken Precautioned (Ö.A.-2.1) slope areas in the north of Golyaka faultline ( 20% - 30% slope). Soil improvement projects which make away with the liquefaction potential risk while structuring on the high risked liquefaction potential areas where the layout planning plain should be absolutely prepared. Also, the studies which involve in necessary actions and slope stability reckonings on the north of cut slope stability problem areas should be exercised. It is taken in consideration paloeseismic studies informations, which were done in the past to Golyaka Fault, and it is not felt the need to do buffer zone implementation. It is primarily preferred that the areas which are 0-10% slopes on the nort and the west of the layout planning.