Taflan (Prunus laurocerasus L.) meyvesinin antiproliferatif aktivitelerinin incelenmesi
Antiproliferative activities of Prunus laurocerasus fruit
- Tez No: 430850
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ERENLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bitkilerin ilaç olarak kullanımı insanlık tarihi kadar eskidir. Etken madde içeren bitkisel ilaçlar, toprak üstü ve toprak altı kısımlarından oluşur. Doğal ürünler birçok hastalığın tedavisinde kullanıldığı gibi, en önemli kullanım alanları kansere karşı gösterdikleri tesirdir. Bitkilerden izole edilen biyoaktif etken bileşikler kanser ilacı olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada; taflan meyvesi suda iki saat kaynatıldı ve su kısmı sırasıyla hekzan, etil asetat ve n-bütanol ile sıvı-sıvı ekstraksiyona tabi tutuldu. Elde edilen ekstraktların antiproliferatif etkileri HeLa (İnsan rahim kanser hücreleri), HT29 (İnsan kolon kanser hücreleri), C6 (Sıçan beyin tümörü) ve Vero (Afrika yeşil maymun böbrek epitelyum) kanser hücre hatlarına karşı araştırıldı. Antiproliferatif aktivite BrdU Elisa kitleriyle, sitotoksit testleri LDH kitleriyle gerçekleştirildi. Ekstraktların antiproliferatif etkilerinin düşük olduğu belirlendi. Ayrıca hekzan ekstraktının yağ asitleri analizleri GC-MS ile gerçekleştirildi ve lineloik asit, palmitik asit ve oleik asit oranları en yüksek bileşikler olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
The usage of plants as drugs is as old as mankind. The plants drugs consisting of active compounds made up of upper soil part and below soil part. Natural products have been used for treatment of many illnesses. The significant usage of plants is the treatment of cancer. The active compounds derived from plants have been used for cancer drugs commonly. In this work, Prunus laurocerasus fruit was boiled in water for two hours and then, water part was partitioned with hexane, ethyl acetate and n-butanol respectively. The antiproliferative effects of extracts were carried out on HeLa (human cervix carcinoma), HT29 (human colon carcinoma), C6 (rat brain tumor), and Vero (African green monkey kidney epithelium) cells lines. BrdU cell proliferation ELISA and lactate dehydrogenase (LDH) assays were used for antiproliferation and cytotoxicity respectively. The plant extracts exhibited the low antiproliferative activity. Fatty acid analysis of hexane extract was executed by GC-MS and linoleic acid, palmitic acid and oleic acid were detected as the major products.