Karayemiş meyvesinden pektin ekstraksiyonu ve karakterizasyonu
Extraction and characterization of pectin from cherry laurel fruit
- Tez No: 646902
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM PALA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Karayemiş (Prunus laurocerasus L.), daha çok Türkiye'nin Karadeniz bölgesinde doğal olarak yetişen ve yöresel olarak“Taflan”adıyla da bilinen bir meyvedir. Bu çalışma kapsamında, karayemiş meyvesinde bulunan pektik bileşenlerin ekstraksiyon verimi ve elde edilen pektin ürünlernin özellikleri üzerine, asit ve enzim-temelli olmak üzere iki farklı ekstraksiyon yönteminin etkisi araştırılmıştır. Ekstraksiyon uygulamaları öncesi, karayemiş meyveleri kurutularak, öğütme ve eleme işlemleri sonrası kuru toz halinde standardize edilmiştir. Karayemiş tozunun antioksidan özellikleri bakımından toplam fenol içeriği 5,99 mg GAE/g , CUPRAC değeri 5,27 mg TE/g ve EC50 değeri ise 43,63 mg olarak belirlenmiştir. Karayemiş tozundan asit-temelli pektin ekstraksiyonu, iki farklı asit (sülfürik asit ve sitrik asit) çözeltisi ve iki farklı seyreltme düzeyi (1:15 ve 1:30, w/v) kullanılarak 80°C'de gerçekleştirilmiştir. Enzim-temelli ekstraksiyon ise 25, 50 ve 100 µL/g karayemiş tozu dozajlarında selülaz enzimi (Celluclast® 1.5, Novozyme, Danimarka) ile 50 °C'de 4 saat süreyle enzimasyon uygulamasını içermektedir. Asit ekstraksiyonu sonucunda verim değerleri, en düşük % 11,6 ve en yüksek ise % 16,5 düzeylerinde değişim göstermiştir. Asit-temelli ekstraksiyonda kullanılan hem iki farklı asit çeşidinin ve hem de iki farklı seyreltme oranının verim üzerine etkileri bakımından kendi aralarında önemli bir farkın olmadığı belirlenmiştir (P>0.05).
Özet (Çeviri)
Cherry laurel (Prunus laurocerasus L.) is a fruit that grows naturally in the Black Sea region of Turkey and locally known as“Karayemiş”. In this study, the effect of two different extraction methods (acid- and enzyme-based) on the extraction efficiency of the pectic components in fruit and the properties of the pectin obtained was investigated. Before extraction applications, fruits were dried and standardized as a dry powder after grinding and sieving processes. In terms of antioxidant properties of cherry laurel fruit powder, total phenol content was 5,99 mg GA/g , CUPRAC value was 5,27 mg TE/g and EC50 value was 43,63 mg . Acid-based pectin extraction from cherry laurel fruit powder was performed at 80°C using two different acid solutions (sulfuric and citric acids) and two different dilution levels (1:15 and 1:30, w/v). Enzyme-based extraction involved the application of cellulase enzyme (Celluclast® 1.5, Novozyme, Denmark) for 4 hours at 50°C with dosages of 25, 50, and 100 µL/g dry powder. As a result of acid extraction, the yield values changed at the lowest 11.6% and the highest at 16,5%. It was determined that there was no significant difference between them in terms of the effects of both different acid types and two different dilution ratios used in acid-based extraction (P>0.05).