Modern kurutma yöntemlerinin Prunus laurocerasus meyvesinin kalite özelliklerine etkisinin araştırılması
Investigation of effect of modern drying methods on the quality properties of Prunus laurocerasus fruit
- Tez No: 654050
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH KARASU, DOÇ. DR. AYŞE KARADAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma taflan (Prunus laurocerasus) meyvesinde farklı kurutma yöntemleri ve kurutma sıcaklıklarının kurutma kinetiği, toplam biyoaktif madde, fenolik profili, mikroyapısal özellikler, rehidrasyon kinetiği ve renk değişimine olan etkisini araştırmayı amaçlamıştır. Bu amaçla sıcak hava ile kurutma (HAD), ultrases-destekli vakum kurutma (USV) ve dondurarak kurutma (FD) işlemleri taflan meyvesine uygulanmıştır. HAD ve USV işlemleri için 50, 60 ve 70°C olmak üzere üç farklı sıcaklık değerinde kurutma yapılmıştır. Örneklerin kuruma süreleri 50, 60 ve 70°C' de HAD metodu için 1980, 1220 ve 770 dakika olarak belirlenirken USV 50, 60 ve 70°C için 950, 615 ve 445 dakika olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of different drying methods and temperature on the cherry laurel (Prunus laurocerasus) fruit. The drying kinetics, bioactive properties, phenolic profile, microstructural characteristics, rehydration kinetics and color change were measured. First, hot air drying (HAD), ultrasound-assisted vacuum drying (USV), and freeze-drying (FD) were applied on fruit. Drying temperature of HAD and USV methods were preferred as 50, 60, and 70°C. Drying times of the cherry laurel fruit were 1980, 1220, and 770 minutes for HAD at 50, 60 and 70°C, and 950, 615, and 445 minutes at 50, 60, and 70°C, respectively, for USV.