Origanum minutiflorum O. Schwarz & P.H. Davis bitkisindeki sekonder metabolitlerin izolasyonu ve antioksidan aktivitelerinin incelenmesi
Isolation of secondary metaboli̇tes from Origanum minutiflorum O. Schwarz & P.H. davis and determination of antioxidant activities
  1. Tez No: 430852
  2. Yazar: SÜLEYMAN MUHAMMED ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHFUZ ELMASTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Sekonder metabolitler bitkiler tarafından üretilen ve günümüzde birçok sektörde hammadde olarak kullanılan bitkinin temel yaşamsal işlevleri ile doğrudan ilişkisi olmayan, buna karşılık en az bitkinin yaşamsal işlevleri ile doğrudan ilişkili primer metabolitler (protein, lipit, karbonhidrat) kadar önemli olan kimyasal maddelerdir. Sekonder metabolitler günümüzde de önemli rollere sahiptirler. Bunlar başta ilaç sanayisinin hammaddesi olup kozmetik, besin katkı maddesi, tıp, eczacılık, zirai ilaç sanayiinde ve birçok kimya sektöründe kullanılmaktadır. Bu çalışmada Origanum minutiflorum O. Schwarz & P.H. Davis bitkisindeki sekonder metabolitlerin izolasyonu ve yapı analizleri yapılıp yapıları aydınlatılmıştır. Kolon kromatografisi, preperatif ince tabaka kromatografisi ve preperatif HPLC ile izole edilen saf moleküllerin yapılarının aydınlatılması, 1D-NMR ve 2D-NMR ile yapıldı. Bu proje kapsamında; iki yağ alkol (1, 2), bir laktam türevi olan azepan-2-one (3) ve sekiz adet fenolik bileşik (4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11) türevi olmak üzere on bir adet bileşik saflaştırılmış ve yapıları aydınlatılmış. Yapıları aydınlatılan moleküllerin antioksidan kapasiteleri indirgeme gücü aktivitesi, bakır (II) iyonu indirgeme aktivitesi (CUPRAC), (DPPH●) serbest radikal giderme aktivitesi, (ABTS+) radikal giderme aktivitesi ve metal şelat oluşturma aktivite testleri ile belirlenmiştir. Origanum minutiflorum O. Schwarz & P.H. Davis bitkisinden yapıları bilinen 8 bileşik (1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 10) ilk kez bu proje kapsamında bu bitkiden saflaştırılmış ve antioksidan aktiviteleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Secondary metabolites, used as pharmaceutical industries, not related directly to the vital function are produced by plants, however they are as important as primer (proteins, lipids, carbohydrates) metabolites. Secondary metabolites have been used in cosmetic, food additive, medicine, pharmacy, and agriculture. Secondary metabolites have important roles today. These are the raw material for pharmaceutical industry mainly cosmetics, food additives, medicine, pharmacy, in the agrochemical industry and is used in many chemical industries. The plant materials, Origanum minutiflorum O. Schwarz & P.H. Davis, secondary metabolites have been isolated and elucidated. Molecules were isolated by column chromatography, preparative thin layer chromatography and preparative HPLC. Elucidation of the structure of the molecules was performed primarily by 1D-NMR ve 2D-NMR. In this project; two fatty alcohol (1, 2), an azepan-2-one which derivative of lactam (3) and eight derivatives of phenolic compound (4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11) purified and structures elucidation have been done. Antioxidant capacity of isolated molecules was determined by reducing power activity, copper (II) ions reduced activity (CUPRAC), (DPPH●) free radical scavenging activity, (ABTS+) radical scavenging activity and metal chelate activity tests. Known 8 compounds (1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 10) were first purified from Origanum minutiflorum O. Schwarz & PH. Davis plant in this work and theirs antioxidant activity were determined.