Origanum minutiflorum O. Schwarz ve P. H. Davis (Sütçüler Kekiği)'un mikroçoğaltımı ve in vitro koşullarda üretilen fidelerin fenolik bileşiklerin analizi
Micropropagation of Origanum minutiflorum O. Schwarz and P. H. Davis (Sütçüler Thyme) and the analysis of phenolic compounds of the the plantlets which are produced in vitro conditions
  1. Tez No: 324639
  2. Yazar: SONGÜL TANRIVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATALAY SÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Lamiaceae familyasından olan O. minutiflorum O. Schwarz ve P. H. Davis bitkisinin sürgün ucu, internod ve yaprak esksplantlarının farklı besin ortamlarındaki büyüme parametreleri ve üretilen bu bitkiciklerin fenolik bileşiklerinin analizi incelendi. MS, ½ MS, ¼ MS, B5, ½ B5, ¼ B5 ortamlarında aydınlık ve karanlıkta çimlendirme yapıldı. Sürgün oluşumu ve gelişimi ile kallus oluşumu için uygun besin ortamları belirlendi. Bu bitkinin mikroçoğaltım potansiyeli; Murashige ve Skoog (MS; 1962), besi ortamı ve 6-Benzilaminopürin (6-BA), Thidiazuron (TDZ), Zeatin, Kinetin gibi bitki büyüme düzenleyicileri kullanılarak araştırıldı. En iyi çimlenme aydınlıkta MS ortamında tespit edildi. Aydınlık ortamda en yüksek kallus verimi 2 mg/L 6- BA + 2 mg/L IBA'da görüldü. En iyi sürgün gelişimi sürgün ucu eksplantlarından sağlandı. 1 mg/L 6-BA+ 0,5 mg/L IBA ortamında en uzun sürgün gelişimi görüldü. Bu ortamdaki en uzun sürgün boyu 81 mm iken, 1 mg/L Zeatin + 0,5 mg/L IBA'da en uzun sürgün boyu 68,5 mm, 1 mg/L TDZ + 0,5 mg/L IBA'da en uzun sürgün boyu 25,55 mm olarak belirlendi. In vitro koşullarda üretilen 8 haftalık fidelerden elde edilen özütlerden 3 fenolik bileşik (gallik asit, kaffeik asit, protokatekualdehit) HPLC ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
The growth parameters of shoot tips, internodal segments and leaf explants excised from an aromatic plant Origanum minutiflorum O. Schwarz et P. H. Davis belonging to Lamiaceae family, have been exclusively evaluated by using different growth media, and the and analysis of phenolic consitituents of the plantlets herewith were also investigated. Germination procedures were applied both in the light and the dark by using Murashige ve Skoog (MS, ½ MS, ¼ MS) and Gamborg?s (B5, ½ B5, ¼ B5) basal media. The best suitable medium was determined for the germination, shoot formation and development and callus formation, individually. The micropropagation potential of this plant was investigated by using Murashige ve Skoog (MS; 1962) basal medium supplemented with various plant growth regulators (PGR), such as 6-benzlyamino purine (6-BA) , thidiazuron (TDZ) and kinetin. The best germination was observed on MS medium in the presence of light. The highest callus in light medium yiels was observed on the same medium supplemented with 6-BA 2 mg/L and IBA 2 mg/L. The best shoot formation was obtained from the shoot tip explants being cultured on MS basal medium supplemented with 6-BA 1 mg/L + IBA 0,5 mg/L. The extracts obtained from the plantlets grown eight weeks in vitro were also analysed by HPLC for their three major phenolic constituents.