Gökkuşağı alabalıklarında origanum minutiflorum O.Schwarz ET. P.H. davis bitkisinin antioksidan ve nonspesifik immun sistem üzerine etkileri
Antioxidant and immunostimulant effects of origanum minutiflorum O.Schwarz ET. P.H. davis on rainbow trout
  1. Tez No: 444025
  2. Yazar: ATAMAN BİLGE SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA ÜSTÜNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Çalışmamızda ülkemize endemik olan Origanum minutiflorum O.Schwarz et. P.H. Davis bitkisinin gökkuşağı alabalıklarında nonspesifik immun sisteme yönelik etkileri ve in vivo antioksidan etkinliği incelendi. Bitkinin toz hali, liyofilize tozu ve uçucu yağlarını farklı konsantrasyonlarda içeren yemler gökkuşağı alabalıklarına sekiz hafta boyunca verildi. Deney sonunda nonspesifik immun sisteme yönelik etkilerin değerlendirilmesi amacıyla respiratory burst aktivitesi, lizozim aktivitesi, fagositik aktivite incelendi ve canlı ağırlık artışı takip edildi. Antioksidan aktivitenin değerlendirilmesi amacıyla karaciğer örneklerinde malondialdehit düzeyleri, süperoksit dismutaz, glutatyon-peroksidaz, glutatyon S-transferaz, katalaz enzim aktiviteleri incelendi ayrıca canlı ağırlık artışı ve kondisyon faktörü belirlendi. Nonspesifik immun sisteme ait parametrelerden respiratory burst, lizozim ve fagositik aktivitede en yüksek etkinlik 1000 mg/kg/yem konsantrasyonunda uçucu yağların ilave edildiği yemlerle beslenen alabalıklarda gözlenirken, 500 ve 1000 mg/kg yem konsantrasyonlarında liyofilize ekstrakt içeren yemlerle beslenen gruplarda değişken düzeylerde respiratory burst aktivitesi ve fagositik aktivite artışı tespit edildi. Canlı ağırlığına etkide artış görülmesine rağmen deney gruplarında istatistiksel bir önemlilik belirlenmedi. Antioksidan aktivite ile ilgili parametrelerde 1000 mg/kg/yem liyofilize ekstrakt ve 250, 500 ve 1000 mg/kg/yem uçucu yağ içeren yemlerle beslenen gruplarda dozdan bağımsız karaciğer malondialdehit seviyesinde önemli düzeyde düşüş gözlenirken; süperoksit dismutaz aktivitesinde artış 1000 mg/kg/yem uçucu yağ ve liyofilize ekstrakt grubunda, glutatyon peroksidaz artışı uçucu yağ ve liyofilize ekstratları gruplarının tamamında, katalaz aktivitesindeki artış ise 1000 mg/kg/yem uçucu yağ grubunda gözlendi. Çalışmamızın sonucunda elde edilen verilere dayanarak endemik bir bitki türü olan Origanum minutiflorum'un özellikle uçucu yağlarının ve liyofilize ekstraktların doza bağlı değişken derecede gökkuşağı alabalıklarında nonspesifik immun sisteme yönelik ve antioksidan etkinlik açısından önemli düzeyde olumlu etkisi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The effects of Origanum minutiflorum O.Schwarz et P.H. Davis on non-specific immune system and in-vivo antioxidant defence are investigated in rainbow trout with our study. Rainbow trout experiment groups are fed with feed containing plant powder form, lyophilized powder and essential oils obtained from plant at different concentrations for a period of eight weeks. In order to evaluate the effects on nonspecific immune system, lysozyme activity, respiratory burst activity, phagocytic activity were analysed and body weight were monitored in the end of the feeding period. For the determination of in-vivo antioxidant capacity, malondialdehyde levels, superoxide dismutase, glutathione peroxidase, glutathione S-transferase, catalase enzyme activities were examined from the liver samples. Non-specific immune system parameters like respiratory burst, lysozyme and phagocytic activity were found highest in the experiment groups fed with 1000 mg / kg essential oil containing feeds. In the group fed with feed containing 500, 1000 mg / kg lyophilized extract, respiratory burst activity and phagocytic activity were increased significantly. Through antioxidant activity related parameters, the malondialdehyde levels were decreased significantly in the experiments groups fed with 1000 mg / kg feed lyophilized extract and 250, 500 and 1000 mg / kg feed essential oils. The superoxide dismutase activity in the liver were increased in 1000 mg / kg feed essential oil and 1000 mg / kg feed lyophilized extract group; glutathione peroxidase were increased in all essential oils and lyophilized extract groups; the catalase activity were increased 1000 mg / kg essential oil group. Based on the data which are obtained from our study we can conclude that Origanum minutiflorum which is an endemic plant for our country could be used in feeds for the rainbow trout considering the plants extracts and especially essential oil of the plant have positive effects on non-spesific immun system and antioxidant defenses of the rainbow trout.