Karayemiş (Prunus laurocerasus) meyvesinin biyo-teknik özellikleri üzerine hasat dönemlerinin etkisi
Effect of harvesting periods on the bio-technical properties of cherry laurel (Prunus lauracerasus) fruits
  1. Tez No: 430855
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM KALYONCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBUBEKİR ALTUNTAŞ, YRD. DOÇ. DR. BURHAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, farklı hasat dönemlerinin O-44 karayemiş (Prunus Laurocerasus) genotipine ait meyvelerin fiziksel, mekanik ve kimyasal özellikleri üzerine etkisi incelenmiştir. Karayemiş meyveleri için üç farklı hasat dönemi (20 Temmuz, 27 Temmuz ve 2 Ağustos) kullanılmıştır. Karayemiş meyvesinin fiziksel (geometrik ve volümetrik) özellikleri olarak; geometrik ortalama çap, küresellik, yüzey alanı, meyve hacim ağırlığı, yığın meyve hacim ağırlığı) mekanik özellikler olarak (meyve kopma direnci, meyve sıkıştırma ve delme kuvveti ve deformasyonları) ile statik sürtünme katsayısı değerleri incelenmiştir. Ayrıca, karayemiş meyvelerinin renk özellikleri (L*,a*,b*), kimyasal özellikleri [pH, suda çözünebilir kuru madde miktarı (SÇKM), titre edilebilirlik asitlik değerleri, C vitamini, antioksidan kapasitesi, toplam monomerik antosiyanin ve fenolik bileşikleri] de incelenmiştir. Çalışmada, karayemiş meyve çekirdeklerine ait fiziksel (geometrik ve volümetrik), mekanik özellikler (sıkıştırma testi ve deformasyonu) ile statik sürtünme katsayısı değerler incelenmiştir. O-44 karayemiş genotipine ait meyvelerin geometrik ortalama çap, yüzey alanı, ağırlık, hacim, meyve hacim ağırlığı ve yığın hacim ağırlığı değerleri, hasat dönemlerine göre artış gösterirken, üç hasat döneminde karayemiş meyvesini kabuk kısmı için, L*, a* ve b* değerleri sırasıyla 29.55'den 10.54'e; 23.72'den 13.72'e; 42.02'den 18.11 değerine azalış göstermiştir. Karayemiş meyvelerinin meyve kopma direnci değerleri olgunlaşma düzeyine göre, 5.04 N'dan 3.09 N değerine düşmüştür. Statik sürtünme katsayısı kontrplak, silikon, laminant ve galvaniz sac, sürtünme yüzeyleri için olgunluk düzeyleri boyunca artış göstermiştir. O-44 genotipine ait karayemiş meyvelerinin SÇKM değerleri, hasat dönemlerine göre %7.57'den %15.53'e; C vitamini ise 90.67'den 150 mg/100 g değerine doğru artış göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The effect of harvesting periods of O-44 cherry laurel genotype (Prunus Laurocerasus) fruits on some physical, mechanical and chemical properties were determined in this study. For the maturity periods , three different harvest times including 20 July, 27 July and 2 August were used. The physical (geometric, volumetric) of O-44 cherry laurel genotype were determined in terms of geometric mean diameter, sphericity, surface area, fruit density and bulk density); mechanical properties as fruit removal force, compression force and puncture force of cherry laurel and static coefficient of friction were investigated. And also, colour characteristics (L*,a*,b*) of cherry laurel fruits, chemical properties such as pH, total soluble solid content, (TSSC) and titratable acidity, ascorbic acid (Vitamin C), antioxidant capacity, total monomeric anthocyanin and total phenolic were determined. The physical (geometric, volumetric), mechanical properties (compression test and deformation) and static friction coefficient of O-44 cherry laurel fruit's kernels were investigated. The geometric mean diameter, surface area, fruit mass, bulk and fruit densities of O-44 cherry laurel genotype increased with harvesting periods, whereas, L*, a* and b* colour characteristics decreased for three harvesting times from 29.55 to 10.54; from 23.72 to 13.72; from 42.02, to 18.11 respectively. The fruit-removal-force of cherry laurel fruits decreased from 19.09 N to 20.20 N in magnitude with an increase in harvesting periods. Static friction coefficients of for all friction surfaces (plywood, silicone, laminate and galvanized steel) increased along maturity periods. Total soluble solid content of O-44 cherry laurel fruits increased from 7.57% to 15.53%, and also, the ascorbic acid (Vitamin C) of cherry laurel increased from 90.67 mg/100 g to 150 mg/100 g, according to the harvesting periods respectively.