Normal ve yüksek sıcaklığa maruz bırakılan ve düşük protein içerikli rasyonlarla beslenen japon bıldırcınların rasyonuna doğal antioksidanların ilavesinin besi performansı ve stresin bazı parametreleri üzerine etkileri
The effects of natural antioxidants supplementation to diet of japanese quails reared in normal and high temperature and feed reduced-protein diets on growth performance ans some stress parameters
  1. Tez No: 430854
  2. Yazar: İSLİM POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY SARICA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırma, normal ve yüksek sıcaklığa maruz bırakılan ve düşük protein içerikli rasyonla beslenen Japon bıldırcınlarının rasyonuna vitamin E ve 2 farklı doğal antioksidan kaynağının ayrı ayrı ilavesinin performans ile kan, serum ve kesim parametreleri üzerine olan etkilerinin belirlenmesi amacıyla planlanmıştır. Toplam 640 adet 14 günlük yaştaki bıldırcınlar 4 tekerrürlü ve her bir tekerrürde 16 adet olmak üzere 10 deneme ünitesine ayrılmıştır. Deneme süresince ilk 5 deneme grubu normal sıcaklığa (220C) ve diğer 5 deneme grubu ise yüksek sıcaklığa (340C) maruz bırakılmıştır. Her bir sıcaklık grubundaki etlik bıldırcınlar normal protein içerikli (% 24 ham protein) rasyon, düşük protein içerikli rasyon (% 21) ve düşük protein içerikli rasyona 200 ppm düzeyinde vitamin E, nar kabuğu ekstraktı ve elma kabuğu ekstraktının ayrı ayrı ilavesiyle hazırlanan rasyonlarla beslenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; yüksek sıcaklık normal çevre sıcaklığına nazaran etlik bıldırcınların besi sonu (35. gün) canlı ağırlığını ve, 14-35 günlük periyotta canlı ağırlık artışını önemli derecede azaltmış, yem tüketimini artırmış ve yemden yararlanma oranını ise azaltmıştır. Yüksek sıcaklık, normal çevre sıcaklığına maruz bırakmaya nazaran etlik bıldırcınlarda kanın hematokrit değerini azaltırken, kanın heterofil/lenfosit oranını artırmıştır. Normal proteinli, düşük protein+vitamin E ilaveli ve düşük protein+nar kabuğu ekstraktı ilaveli rasyonlarla besleme etlik bıldrıcınların heterofil/lenfosit oranını, düşük proteinli ve düşük protein+elma kabuğu ekstraktı ilaveli rasyonlarla beslenenlere nazaran önemli derecede azaltırken, karaciğerin glutatiyon peroksidaz enziminin aktivitesini önemli derecede artırmıştır. Dahası yüksek sıcaklık etlik bıldırcınların karaciğer katalaz ve glutatiyon peroksidaz enzimlerinin aktivitesini, serum ürik asit düzeyini, karaciğerin nispi ağırlığını sıcak ve soğuk karkas randımanını azaltmış, kalbin sağ karıncığının toplam kalp ağırlığına oranını artırmıştır. Sonuç olarak; özellikle yüksek sıcaklığa maruz bırakma ve düşük ham protein içerikli karma yemle besleme durumunda etlik bıldırcınlarda oksidatif stresin önlenmesi amacıyla karma yeme vitamin E veya nar kabuğu ekstraktının ilave edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The present study was planned to compare the effects of supplementation of two different natural antioxidants sources alone instead of vitamin E in Japanese quails fed reduced protein diets and exposed to normal or high temperature on growth performance, blood, serum and slaughtering parameters. A total of 640 14 d-old quails were assigned to ten experimental groups with 4 replicats each containing 16 quails. During the experiment, the first 5 experimental groups were exposed to normal temperature (22°C) and the other experimental groups were reared to high temperature (34° C). Quails in each temperature treatments were fed a normal protein diet (NPD), a reduced-protein diet (RPD), the RPD supplemented with vitamin E (RPD+VE), the RPD supplemented with pomegranate peel extract (RPD+PPE) and the RPD supplemented with apple peel extract (APE) alone at 200 ppm level. According to the research results, heat stress significantly decreased the body weight at 35 day of age, reduced the body weight gain, increased the feed intake and deteriorated the feed conversion ratio of quails during the period of 14-35 days of age compared to that of quails exposed to normal temperature. Morever, heat stress significantly reduced blood hematocrit value and increased the heterophil:lenfocyte ratio of quails compared to that of quails reared at normal temperature. Feeding with NPD, RPD+VE and RPD+PPE diets significantly decreased the heterophil:lenfocyte ratio and increased liver glutathione peroxidase activity of quails compared to those of quails fed RPD and RPD+APE diets. Furthermore, heat stress significantly reduced liver catalase and glutathione peroxidase activities, plasma uric acid level, the relative weight of liver, hot and cold carcass yields, on the other hand, significantly increased the right to total ventricular weight ratio of quails. compared to that of quails reared at normal temperature. Morever, the dietary supplementation of vitamin E and pomegranate peeel extract at feeding the reduced-protein diet of quails reared to either normal temperature or high temperature positively affected the blood heterophil:lenfocyte ratio and liver glutathione peroxidase activity. As a result, the dietary supplementation of vitamin E and pomegranate peel extract may be proposed to inhibit the oxidative stress in quails especially reared high temperature and fed reduced-protein diet.