Farklı tip sırık domates çeşitlerinin açık alan ve tül sera performanslarının belirlenmesi
Determination of performances of different type intermediate tomato varieties in open field and screenhouse
  1. Tez No: 430860
  2. Yazar: SONER ÖNDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDETTİN SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma 2015 yılı Nisan-Kasım ayları arasında Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi arazisinde yürütülmüştür. Bu çalışmanın amacı; farklı sırık domates tiplerinin Tokat yöresinde açık alan ve tül seradaki performanslarını ve tül seranın verim ve kalite üzerine etkilerini belirlemektir. Tohum ekimi 20 Nisan 2015 tarihinde yapılmıştır. Fideler 20 Mayıs 2015 tarihinde açık alan ve tül seraya dikilmiştir. Deneme tesadüf bloklarından bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Yetiştirme sistemine göre; ortalama meyve ağırlığı en fazla 80,48 g/meyve ile tül sera uygulamasından elde edilmiştir. En fazla toplam verim 16,71 kg/m2 ile tül sera uygulamasında tespit edilmiştir. Çeşitlere göre; ortalama meyve ağırlığı en fazla 171,00 g/meyve ile Asya Fı ve 163,52 g/meyve ile Gülpembe Fı çeşitlerinde belirlenmiştir. En yüksek toplam verim değeri 24,96 kg/m2 ile Merkür Fı çeşidinde saptanmıştır. Yetiştirme sistemi x çeşit interaksiyonuna göre ise ortalama meyve ağırlığı en fazla 174,50 g/meyve ile Açık Alan x Asya Fı kombinasyonunda belirlenmiştir. En yüksek toplam verim 29,61 kg/m2 ile Tül Sera x Merkür Fı kombinasyonunda tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted out at Agricultural Application and Research Center of Gaziosmanpasa University between April-November, 2015. Aim of this study was to determine the performances of different intermediate tomato types in open field –screenhouse on yield and quality. The seeds were sown on April 20th, 2015. Seedlings were planted out in open field and screenhouse in May 20th, 2015. The experiment was a split plots and in randomized complete block design with three replications. According to growing system; maximum average fruit weight was obtained in screen house application with 80,48 g/fruit. Maximum total yield was determined in screen house application with 16,71 kg/m2. According to varieties; average fruit weight maximum was determined in Asya Fı with 171,00 g/fruit and Gülpembe Fı variety with 163,52 g/fruit. Maximum total yield value was determined in Merkür Fı variety with 24,96 kg/m2. According to growing system x variety interaction; maximum average fruit weight was found out in combination of open field x Asya Fı with 174,50 g/fruit. Maximum total yield was detected in combination of screen house x Merkür Fı with 29,61 kg/m2.