Organik ve inorganik gübrelemenin Gümüşhane-Şiran şartlarında patatesin (Solanum tuberosum L.) verim ve verimle ilgili özelliklerine etkileri
The effects of organic and inorganic fertilizer on potato yield and yield components in Gümüşhane - Şi̇ran locations
- Tez No: 430859
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma, 2015 yılında Gümüşhane-Şiran şartlarında yapılmıştır. Çalışmada farklı organik gübre dozları, farklı inorganik N dozları ve her iki gübre kaynağının birlikte kullanımının patatesin verim ve verim ile ilgili özelliklerine etkilerini belirlemek amaçlanmıştır. Çalışma tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Araştırmada farklı organik ahır gübresi dozları (0, 500, 1000, 1500 ve 2000 kg/da), farklı inorganik gübre dozları (fosfor ve potasyum 10'ar kg/da sabit olmak üzere; 0, 10, 15, 20 ve 25 kg N/da) ile organik ve inorganik gübrelerin birlikte verildiği (tüm parsellerde 1000 kg/da ahır gübresi ve 5 kg PK/da sabit olmak üzere; 0, 5, 7,5, 10 ve 12,5 kg N/da) gübre dozları kullanılmıştır. Çalışmada gübre tipleri ana parsellere, gübre dozları ise alt parsellere gelecek şekilde uygulanmıştır. Araştırmada Alegria patates çeşidi kullanılmış olup, çıkış, bitki boyu ve ana sap sayısı gibi morfolojik özellikler ile yumru verimi, ortalama yumru ağırlığı, ocak başına yumru sayısı, nişasta ve kuru madde oranı gibi verim ve kalite özellikleri incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre; en yüksek yumru verimi 2589,2 kg/da ile 1000 kg organik gübreye ilaveten 7,5 kg N/da uygulamasından elde edilmiştir. Organik gübre kullanılmaksızın, sadece 20 kg N/da inorganik gübre uygulamasından ise 2569,6 kg/da verim elde edilmiştir. Bu iki uygulama arasında yumru verimi bakımından elde edilen farklılık, istatistiksel olarak önemli bulunmamıştır. Sonuç olarak, Gümüşhane-Şiran şartlarında Alegria patates çeşidi ile yapılan bu çalışmada, organik ahır gübresinin yalın olarak uygulanmasının yumru verimi açısından yeterli olmadığı, kimyasal gübrelerle takviye edilerek verilmesinin daha uygun olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in Gümüshane - Şiran location in 2015. The aim of this study is to determine the effect of different organic, inorganic and their combination on potato yield and yield properties. The experiment was conducted three replications according to split-plot randomized experimental design. In this research, different manure doses (0, 500, 1000, 1500 and 2000 kg/da), different inorganic fertilizer doses (in all the plot phosphor and potassium 10 kg/da; 0, 10, 15, 20 and 25 kg N/da), different organic and inorganic fertilizer doses (in all the plot 1000 kg/da yard manure and 5 kg PK/da; 0,5, 7,5, 10 and 12,5 kg N/da) were used. In study, type of fertilizer in main plots and fertilizer doses were used in sub plots. In this study, Alegria potato variety was used. Emergence duration, plant height, main stem number, morphological properties, tuber yield, tuber yield per hile, mean tuber weigh, starch rate and dry matter rate. Were investigated. According to the obtained data, the highest yield was obtained from application of 1000 kg organic and 7,5 kg/N da. The application 20 kg N/da gave yield 2569,6 kg/da without organic fertilizer, and there is no sugnificont different in between two application. According to the results, conditions in Gümüşhane-Şiran, the application of only farm manure is not appropriate, enriched with chemical fertilizer is more appropriate in Alegria potato variety.