Üreticilerin bürokrasi bilgileri ve kırsal kalkınma açısından etkileri üzerine bir değerlendirme: tokat ili örneği
Awareness level of farmers i̇n bureaucracy and i̇ts i̇mpact on rural devolopment
  1. Tez No: 430869
  2. Yazar: ESRA DURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESEN ORUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, kırsal alan insanları için bürokrasinin ne ölçüde zorlayıcı olduğu üzerine bir değerlendirme yapılmaya çalışılmıştır. Ulaşılmak istenilen temel amaç; kırsal alan halkının yaşamında, bürokrasi, idari işlemler ve idari mekanizmanın önemini, etkisini ve yerini ortaya koymak, onların konuya ilişkin bilgi ve becerileri üzerine belirlemeler yapmak ve bütün bunların seçilen alanın kırsal kalkınma sürecindeki etkinliği konusunu araştırmaktır. Araştırma Tokat İli Merkez İlçeye bağlı köylerde gerçekleştirilmiştir. Anket yapılacak köyler Tokat İli Merkez ilçeye bağlı olanlar arasından gayeli örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Tarım İl Müdürlüğü kayıtlarından yararlanılarak seçilen köylerde, tarımsal üretim yapmaya devam eden üreticiler belirlenmiş ve böylece araştırmanın ana popülasyonu ortaya konmuştur. Belirlenen ana popülasyonu temsil edebilecek örnek hacmi, araştırmanın amacına uygun örnekleme yöntemi ile hesaplanmıştır. Bu süreçte aynı zamanda araştırmanın amacına uygun anket formları oluşturulmuştur. Gerekli düzenlemelerin ardından anket hazırlama aşaması tamamlanmış ve araştırma alanında görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Anket çalışması tamamlandıktan sonra, elde edilen veriler uygun paket programlar yoluyla değerlendirmeye alınmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı temel istatistiklerin yanı sıra, ki-kare analizinden yararlanılmıştır. Ulaşılan sonuçlar değerlendirilmiş ve yorumlanmıştır. Çalışmada varılan sonuçlara göre, bürokrasinin, kırsal alan insanlarını zorlayıcı bir mekanizma olduğu görülmüştür. Bürokratik işlem süreçlerinin, üreticilerin sosyal ve ekonomik hayatlarında etkileri ortaya konmuş, bürokrasi ile ilgili bilgi ve beceri düzeyinde ve bu kavramın üreticilere ne ifade ettiğinde, sosyal hareketlilik, medya takip alışkanlığı gibi faktörlerin etkili olduğu anlaşılmıştır. Eğitim düzeyinin de düşük olduğu kırsal kesim insanları için, bürokrasinin, fark edilmeyen bir engel durumunda olduğu ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been tried to make an evaluation on how compelling the bureaucracy is for the rural people. The main aim desired is to show the importance and influence of the bureaucratic, administrative operations and administrative mechanism in the lives of the rural area people; to make determinations on the skills and knowledge of those people about the relevant subject and to search the effectiveness of these all on the rural development process of the chosen rural area. Within this context, the other written sources treating the rural area bureaucracy have been examined as well. The research has been conducted in the villages of Merkez County of Tokat Province. The villages to be surveyed have been filtered out of the villages of Merkez County of Tokat Province by the purposive sampling method. By depending on the records of the Provincial Directorate of Agriculture, the manufacturers continuing the agricultural manufacturing in the chosen villages have been detected and by doing so, the main population of the research has been revealed. The sampling size that will be able to represent the determined main population has been calculated by the relevant sampling method according to the aim of the research and depending on this size, the individuals with whom the surveys interviews will be performed have been detected. Following the required arrangements, the process of survey preparation has been completed and the interviews have been implemented in the research places. After completion of the survey operations, the data obtained has been subjected to the chi square test by SSPS software. The findings obtained have been evaluated and interpreted. According to the results of the study, it has been seen that the bureaucracy is a compelling mechanism for the people living in the rural areas. It has been observed that the bureaucracy shows its influence on the manufacturers in numerous fields from socio-economic lives and social activities to the media follows. In this region in which the education level is also low, the bureaucracy is in the status of an invisible obstacle and it is a matter of question that it is a fact to set forth an awareness about this issue.