Yalova ilinde dış mekan süs bitkilerinin mevcut durumu, sorunları ve çözüm önerileri
The current condition of outdoor ornamental plants in the province of yalova, their problems, and solution recommendations
- Tez No: 430878
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bireylerin yaşam kalitesini, üretkenliğini ve verimini arttıran en önemli unsurlarından bir tanesi de yeşil alanlardır. Türkiye'de süs bitkisi sektörü son yıllarda önemli bir ilerleme kaydetmiştir. Yalova, süs bitkisi üretim ve pazarlama açısından önemli konuma sahip bir ildir. Bu çalışmanın amacı; Yalova ilinde faaliyet gösteren dış mekan süs bitkileri işletmelerinin mevcut durumlarını, yapısını ve sorunlarını belirleyerek; sektörün gelişimini olumlu yönde etkileyecek öneriler sunmaktadır. Çalışmanın verilerini, Yalova Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğüne kayıtlı 43 adet dış mekan süs bitkisi üretimi (ağaç, ağaççık, çalı grubu) yapan işletmeci ile birebir görüşülerek yapılan anket çalışması oluşturmaktadır. Sonuç olarak; işletme sahiplerinin yaş ortalaması 44'tür. Yalova ilindeki işletmelerin dış mekan süs bitkisi üretim alanı ortalama 7.93 ha olarak bulunmuştur. İşletmecilerin % 70.0'ı danışman çalıştırmamaktadır. İşletmecilerin yalnızca % 7.0'ı Tarım İl Müdürlüklerinden faydalanmaktadır. Karşılaştıkları sorunlar içerisinde; işletmecilerin % 58.1'i bakım, % 37'si iş gücü yetersizliği sorunu ile karşılaşmaktadır. İşletmecilerin en çok tercih ettiği bitki türü % 79.1 oranı ile taflandır. Yalova ilinde bulunan, Organize Süs Bitkileri Bölgesi'nin varlığı sektöre önemli bir katkı sağlamaktadır. Ancak firmaların plansız üretim yapması, geleneksel yöntemlerle dış mekan süs bitkileri üretmesi, standart çeşitlerin dışına çıkamaması, işletmelerde danışmanların bulunmayışı, Yalova dış mekan süs bitkisi sektörünün gelişimini engelleyici unsurlar olarak ortaya çıkmıştır. Firmaların uzman görüşü ile planlayarak yapacakları üretimlerde kalite ve verimliliğin arttırılacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Among the most important factors that increase the life quality, performance, and efficiency of individuals are green areas. The sector of ornamental plants has made great progress recently. Yalova has an important place in terms of production and marketing of ornamental plants. The purpose of this study was to determine the current condition and structure of the businesses that produce outdoor ornamental plants in Yalova, to identify their problems and to offer recommendations to positively contribute to the development of the sector. The data of the study was obtained from the interviews made face to face with the representatives of the 43 businesses that produce outdoor ornamental plants – trees, shrubs, and bushes- and are registered in Yalova Provincial Directory of Food, Agriculture, and Animal Breeding. The information obtained showed that the average age of the owners of the businesses is 44. In Yalova the production area of the businesses for the outdoor ornamental plants is 7.93 ha. 70.0 % of the businesses employ no advisor. With regard to the problems, 58.1 % of the businesses face maintanence problems while 37 % of them experience problems related with the lack of work force. The plant type that is mostly preferred by the businesses is euonymus with a rate of 79.1 % .The presence of Organized Ornamental Plants Area in Yalova makes great contributions to the sector. However, there are some factors that prevent the development of the sector of the outdoor ornamental plants in Yalova. The businesses make unplanned productions. They produce outdoor ornamental plants with traditional methods and stick only to the standard species. And the businesses employ no advisors. It is thought that quality and productivity will increase if businesses make production after consulting specialists and making plans.