De-etiyole fasulye (Phaseolus vulgaris L.) fidelerinde yağ asiti içeriğinin araştırılması
Investi̇gati̇on of fatty acid composi̇ti̇n in de-eti̇olated seedli̇ngs of bean (Phaseolus vulgaris L.)
  1. Tez No: 430877
  2. Yazar: HAYATİ DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LOKMAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada, karanlık ortamda çimlendirilerek büyütülen fasulye fidelerine yedi gün ışık verilerek hasat edilmiştir. De-etiyole fasulye fidelerinin yaprak ve köklerinde yağ asidi içeriği, hidrojen peroksit miktarı ve lipid peroksidasyonu araştırılmıştır. Fasulye fidelerinin yaprak ve köklerinin lipid bileşimi, hidrojen peroksit miktarı ve lipid peroksidasyonu farklılık göstermiştir. Yapraklarda doymamış yağ asidi miktarı köklerden daha fazla olduğu görülmüştür. Yaprakların hidrojen peroksit içeriği ve lipid peroksidasyonu köklerden daha fazladır. Işığın etkisiyle yapraklarda hidrojen peroksit ve lipid peroksidasyonu azalmıştır. Karanlık-ışık geçişlerinde yapraklarda lipit peroksidasyonunun azalması çoklu doymamış yağ asit miktarındaki azalma ve antioksidan enzim ve bileşiklerin sentezlerinde meydana gelen artış etkili olabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, bean seedlings germinated and grown in the darkness were harvested by giving light for seven days. Fatty acid composition, hydrogen peroxide content and lipid peroxidation in the leaves and roots of de-etiolated seedlings was investigated. Lipid composition of bean seedling leaves and roots, the amount of hydrogen peroxide and lipid peroxidation have varied. The amount of unsaturated fatty acids was higher in leaves than in roots. Hydrogen peroxide content and lipid peroxidation of the leaves is more than roots. Reduction in lipid peroxidation of leaves in the dark-light transition can be affected by the decrease of the amount of polyunsaturated fatty acids and the increase in the synthesis of antioxidant enzymes and compounds.