Finite element modelling of vulcanized silicon rubber-steel flexure joints used in thrust vector control
İtki vektör kontrolünde kullanilmakta olan volkanize edilmiş silikon kauçuk-çelik esnek eklem yapisinin sonlu elemanlar modeli ile analizi
  1. Tez No: 430886
  2. Yazar: AHMET AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET OKAN GÖRTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez itki vektör kontrolünde kullanılmakta olan volkanize edilmiş silicon kauçuk-çelik esnek eklem yapısını irdelemektedir. Esnek eklemler elastomer malzemeler ile dairesel çeliklerin yer aldığı bütünleşik yapılardır. Dairesel çelikler, elastomer malzemelerin arasında dönü hareketine sahiptirler ki, elastomer malzemenin davranışı lüle'nin dönüsüne etkisinden dolayı bu sistemlerde önemli rol oynamaktadır. Bu sebeple, tez kapsamında üç ana amaç sunulmaktadır. Bu çalışmadaki ilk amaç, silikon kauçuğun deneysel testleri gerçekleştirilerek gerilim-gerinim diyagramının belirlenmesidir. Silikon kauçuğun mekanik özellikleri İVK sistemlerinde yapılan çalışmalarda bulunabilmesine rağmen, bu tez, silikon kauçuğun test numulerini oluşturarak deneysel testler ile mekanik özelliklerinin belirlenmesini içermektedir. İkinci amaç, MSC. Marc programında sonsuz elemanlar analiz metodu kullanılarak hiperelastik malzeme modellemesinin yapılmasıdır. Bu amacın bir parçası olarak, analizlerdeki örgü tipi, eleman boyutu ve test numunesinin bölümlendirilmesi gibi gerekli parametrelerin belirlenmesinde kullanılan farklı yaklaşımlara yer verilmiştir. Üçüncü amaç olarak, hiperelastik malzemelerin deneysel test sonuçları ile kıyaslanması ve optimizasyon çalışmalarının sunulması hedeflenmiştir. Böylece, bu tezdeki buluntular sonlu elemanlar analizi metodu ile hiperelastik malzeme modellemesinin yapılmasına ve elastomer malzemesinin karakterizasyonu konulu gelecek araştırmalara ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis scrutinizes the vulcanized silicon rubber-steel flexure joints structure used in the thrust vector control systems. Flexure joints are combined structures consisting of elastomer materials with circular steels. These circular steels have rotation capability between the elastomer materials that behavior of elastomer material plays an essential role because of the effects on the rotation of the nozzle in TVC systems. Therefore, in the content of this thesis, three main goals are represented. The first goal in this study is the performing of experimental tests of the RTV silicon rubber so as to indicate stress-strain diagram. Although the mechanical properties of RTV silicon rubber can be found from studies about TVC systems, this thesis also includes processes on the forming of RTV silicon rubber test specimens and tries to indicate mechanical properties of them with experimental tests. The second goal is the modelling of hyperelastic materials in MSC. Marc software using finite element analysis method. As a part of this goal, different approaches are employed for convergence analysis in order to identify necessary parameters used in finite element analysis which are mesh types, element sizes and the divisions of the specimens. The third goal is the representation of comparisions and optimizations of hyperelastic material models by experimental tests. Therefore, the findings from this thesis will offer an insight into the future researches about characterization of elastomer material and modelling of hyperelastic materials using finite element analysis method.