Grafik tasarım ögesi olarak tipografi
  1. Tez No: 43089
  2. Yazar: SEVİM SELAMET
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FİKRET UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET“Grafik tasarım öğesi olarak tipografi”isimli bu araştırma beş ana bölümden oluşmaktadır. Konuya giriş niteliğindeki birinci bölümde tipografi kısaca tanımlandı ve grafik tasarım açısından önemine değinildi. Tipografinin tarihsel gelişimini konu alan ikinci bölüm yazının doğusuyla başlayıp konuyu günümüze kadar getiriyor. Bugün anladığımız anlamdaki tipografiyle ilgili gelişmeler yirminci yüzyıl içerisinde yoğunluk kazandığından bu dönemdeki gelişmeler daha kapsamlı bir biçimde ele alındı. Aynı işin içerisinde yer alan insanların birbirleriyle anlaşıp en iyi ürünü ortaya koyabilmeleri için öncelikle aynı dili konuşuyor olmaları gerekir. Tipografinin temel terimlerini konu alan üçüncü bölüm bu yüzden önem taşıyor. Harfin anatomisi, yazı türleri, yazı aileleri, yazı serileri, fontlar ve yazının ölçülendirilmesi bu bölümde yer alan konular. Dördüncü bölüm tipografinin grafik tasarımında kullanımını konu alan, sonuçlan testler ve deneylerle ispatlanmış kurallan içeren on öneri üzerine kuruldu. Bu bölümde değinilen önerilere yer yer karşı fikirlerde dile getirildi. Bölümü oluşturan öneriler özellikle tipografi ve grafiktasarımıyla yeni tanışan öğrencilerin sık sık yaptığı hataları önleyebilecek nitelikte. Bu yüzden ilk bakışta basilmiş gibi görünen bu öneriler daha da geliştirilip tipografi temel eğitiminde mutlaka yer alması gereken konular. Beşinci bölümde tipografi grafik tasarımın diğer yansı olan imajla karşılaşıyor. Bu bölümde yazı ve imajın birlikte kullanılabi leceği herolasılık örneklerle ele alındı. Sözcüklerin çağrışım yaratan gücü ve görsel-sözsel sinerji yine bu bölümde işlendi. ! Araştırma konusunun“Grafik Tasarını Öğesi Olarak Tipografi”olması sebebiyle çalışma baştan sona ele alınan konuları örnekleyen görüntülerle zenginleş- tirildi. i IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY This Research, called Typography as Graphic Design Element" consists of five main chapters. In the first chapter, the introduction to the subject, typography was defined briefly and its importance in graphic design was mentioned. The second chapter which is about historical development of typography explains the development starting from the first appearance of written meterials till today. The developments in 20th century were more intensely dealt with, because in this century developments were more considerable. The people working at the same jobs should speak the same language in order to communicate effectively therefore to produce the best product. Thus the third chapter that is about the terminology of typography is an important chapter. Anatomy of letter, typeface categories, families of type, series of types, fonts and measurement of type are the subject of this chapter. The fourth chapter is based on ten proposals that cover the use of typography in graphic design and the rules whose results are proven by tests and experiments. In this chapter, the opposite ideas were also mentioned. The proposals in this chapter are useful in avoiding the difficulties the 1 ! students who are new to typography and graphic design can face. Therefore, these proposals that seem easy at first consideration should be included in typography education after some improvements. In the fifth chapter, typography and image, another important part in graphic design, were mentioned together. In this chapter, every possibility where we can use type and image together was considered. The pover of words in terms of association and visual-verbal synergy were again mentioned. The reseearch was enriched with visual examples of the subject, for the research subject is Typography as Graphic Design Element11.