İşletmelerde ihracatın alternatif finansman olanakları
  1. Tez No: 43088
  2. Yazar: HASAN BAKIR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEMİH BÜKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
ÖZET Dünyadaki globalleşme eğilimi ulusları birbirine yakın I aştırırken ulusal işletmeleri de uluslararası alanda rekabete yöneltmiştir. Ancak iki farklı ülkede bulunan kişi ve kuruluşların birbirleriyle yaptıkları mal alış verişi, yurtiçi işlemlere benzemekle birlikte bazı güçlükleri de beraberinde getirmektedir. Eskişehir sanayi odasına kayıtlı işletmeler üzerinde yapılmış olan anketle ihracat yapan işletmelerin karşılaştıkları en büyük yurt içi sorunun finansman sorunu, yurtdışı kaynaklı en büyük sorunun ise pazar bulmadaki güçlükler olduğu belirlenmiştir. İhracatın finansmanı en genel anlamıyla“ihracatın, gerçekleştirilebilmesi için gereksinim duyulan fon ihtiyacının karşılanmasıdır.”şeklinde tanımlanmaktadır. İhracat yapan işletmeler için son derece önem taşıyan ihracat işlemlerinin finansmanı çalışmamızın hareket noktasıdır. Çalışmamızın birinci bölümünde; ihracat ve ihracat uygulamaları hakkındaki temel kavramlarla birlikte, ekonomik kalkınma ile ihracat arasındaki ilişki ortaya konulmuştur. İkinci bölümde," ihracatın finansmanı ve işletmelerin ihracat işlemlerini finanse edebilecekleri alternatifler üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise, işletmelerin ihracat işlemlerinde karşılaştıkları riskler ve bu riskleri minimize ederken kullanabilecekleri alternatifler açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, Eskişehir sanayisinin Türk ihracatındaki yeri belirlenmiş, ihracat işlemine örnek olması amacı ile Ereğli Demir Çelik Fabrikası'nın yapmış olduğu ihracat işlemi örnek olarak verilmiştir. Eskişehir sanayi odasına kayıtlı bir işletmenin de yapmış olduğu ihracat işlemleri için alternatif finansman yöntemleri değerlendirilerek, bulunan finansman yöntemlerinin maliyetleri ve taşıdıkları riskler doğrultusunda, işletme için ihracatının finansmanına yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Today both nations came near with each other and national firms were forced to compete with each other in the international environment by the trend towards the globalization. International purchasing process with the firms and individuals who are from different nations is similar to national purchasing process but it must be stated that there are some difficulties too. We did an application using a survey on the sample firms which are registered in the Association of Industrial Firms of Eskişehir. The research shows us that the most important problem of the firms face in national environment is the financial issues, and the most important problem which occurs in international environment is the difficulties in finding international markets. Export finance is defined by the most extensive meaning is that“to find out adequate financial sources which are needed to export goods”. Highly important concept for the exporter firms is Export finance which is our main starting point too. In the first part of this thesis, the relationship between economic development and export is stated and main concepts related to export and export practices are examined. In the second part of this study, the alternatives of export finance activities are examined. In the third part of the thesis, the risks which firms encounter in export activities and alternatives that the firms use to minimize them are investigated. In the fourth part of the thesis, the share of Eskişehir's export in Turkish export figures is determined and to give an example of export activities in Turkey, Ereğli Demir Çelik Fabric's export activities are examined. For a firm which is registered to the Association of Industria Firms in Eskişehir; alternative financial methods are examined and some suggestions are presented to be taken in consideration of all metod costs and risks.