İkili makrohalkalı aromatik hibrit bileşiklerinin sentezi ve yapılarının aydınlatılması
Synthesis of hybrid macrocyclic aromatic dyads and characterisation of their structures
  1. Tez No: 430902
  2. Yazar: ÖZGÜN ÖZAŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ TEMELLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Porfirin ve porfirin türevleri doğada birçok bileşiğin yapısında bulunan ve fotodinamik terapi, biyomimetik çalışmalar, katalizör uygulamaları ve güneş enerji transferi gibi uygulama alanlarına sahip üzerinde uzun yıllardır çalışmaların yürütüldüğü bileşiklerdir. Bu çalışma kapsamında öncelikle pirol bileşiğinden yola çıkılarak mezo-formil porfirin bileşikleri ve mezo-p-amino fenil sübstitüe korol bileşiği sentezlenmiş ve bu yapıların kondenzasyon tepkimesi sonucunda mezo-mezo pozisyonlarından imin köprüleriyle bağlı ikili porfirin-korol hibrit yapıları elde edilip yapıları spektroskopik yöntemlerle aydınlatılmıştır. Çalışmanın ikinci kısmında, β-formil porfirin bileşiklerinin p-amino fenil sübstitüe korol bileşiği ile kondenzasyon tepkimesi sonucu β-mezo pozisyonlarından imin köprüleriyle bağlı ikili porfirin-korol hibrit yapıları sentezlenmiş ve yapıları spektroskopik yöntemlerle aydınlatılmıştır. Çalışmanın son kısmında, formil grubu içeren porfirin bileşiklerinin mezo-di-aminofenil sübstitüe korol bileşiği ile kondenzasyon tepkimesi sonucu üçlü porfirin-korol-porfirin bileşiklerinin sentezi üzerine çalışmalar yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
Porphyrins and their derivatives can be found in many natural structures and intensive studies have been carried out on their applications in photodynamic therapy, biomimetic studies, catalyst and solar energy transfer. In the context of this study, meso-formyl substituted porphyrin compounds and meso-p-aminophenyl substituted corrole compound were synthesized starting from pyrrole compound. By the condensation reactions of these compounds, imine bridged meso-meso substituted porphyrin-corrole hybrid dyads were obtained and their structures were identified by spectroscopic techniques. In the second part of this study, porphyrin-corrole hybrid dyads, which are connected by imine bridges, were synthesized by the condensation of β-formyl porphyrins with p-aminophenyl substituted corrole compound and their structures were identified by spectroscopic techniques. In the last part of the study, synthetic studies on the synthesis of porphyrin-corrole-porphyrin hybrid triads were carried out by using condensation reactions of formyl substituted porphyrins with meso-di-aminophenyl substituted corrole compounds.