Formil grubu içeren porfirin bileşiklerinin sentezi ve tepkimeleri
Synthesis and reactions of formyl group-containing porphyrin compounds
- Tez No: 465302
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ TEMELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Klorofil ve heme molekülleri gibi pek çok doğal bileşiğe benzerlik gösteren porfirinler ve bu bileşiklerin özellikleri, kimya, biyoloji, tıp ve malzeme bilimlerinde önemli bir araştırma alanına sahiptir. Özellikle yüksek derecede konjugasyona sahip makrohalkalı hibrit bileşiklerinin araştırmaları, organik sentez ve porfirin kimyasında güncel bir konudur. Bu çalışmada, β-konumunda formillenmiş porfirin bileşikleri ile mezo-sübstitüe dipirolmetan bileşiklerinin [2+1] asit katalizörlü kondenzasyon reaksiyonu sonucu, ilk kez β-mezo pozisyonlarından direkt bağlı porfirin-korol hibrit bileşiklerinin sentezi ve karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Çalışmasının ikinci bölümünde, β-mezo konumlarından direkt bağlı ikili porfirin-porfirin bileşiklerinin sentezi için yeni ve basit bir sentetik prosedür tanımlanmıştır. Literatürde Adler-Longo metodu olarak bilinen porfirin sentezi β-formil porfirin bileşikleri için adapte edilerek β-mezo pozisyonlarından birbirine direkt bağlı porfirin-porfirin ikili bileşiklerinin sentezi gerçekleştirilmiştir β-mezo Sübstitüe porfirin-korol hibrit bileşikleri ve ikili porfirin-porfirin bileşiklerinin sentezi için tepkime koşulları optimize edilerek, elde edilen bileşiklerin yapıları spektroskopik yöntemler kullanılarak aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Porphyrin compounds such as chlorophyll and heme molecules and properties of these compounds have been an important research area in chemistry, biology, medicine and material science. Especially, highly conjugated macrocyclic hybrid compounds is a current research topic in organic synthesis and porphyrin chemistry. In this study, directly linked porphyrin-corrole hybrid compounds were synthesized by the acid catalyzed [2+1] condensation reaction of β-formylated porphyrins and meso-substituted dipyrromethanes and their structures were identified. In the scond part of the study, a new and simple synthetic procedure was described for the synthesis of porphyrin-porphyrin dyads which are connected on β- and meso- positions. β-meso Directly linked porphyrin-porphyrin dyads were synthesized by adapting a method known as“Adler-Longo method”in the literatüre to β-formylated porphyrin compounds. Reaction conditions of synthesized β-meso substituted porphyrin-corrole hybrid and porphyrin-porphyrin dyad compounds were optimized and structures of product compounds were identified by using spectroscopic techniques.