Uzaktan öğretimde etkileşimli televizyon kullanılması (Açıköğretim Fakültesi örneği)
  1. Tez No: 43092
  2. Yazar: E.ÖZLEM ATAMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET KESİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Radyo-Televizyon, Education and Training, Radio and Television
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET Geleneksel eğitim sistemlerinin, artan eğitim talepleri nedeniyle yetersiz kalması sonucu uzaktan öğretim kurumları ortaya çıkmıştır. Hızla gelişen teknolojiler yaşamın tüm alanında olduğu gibi eğitim alanında da etkisini göstererek büyük değişimlere yol açmıştır. Teknolojilerin her geçen gün daha yaygın, daha verimli ve daha kolay kullanımlı hale gelmesi, uzaktan öğretim sistemlerini de etkilemiş ve teknolojiler eğitimde de kullanılır hale gelmiştir. Uzaktan öğretim sisteminde kullanılan teknolojilerden biri olan televizyonun önemli bir rolü vardır. Eğitimde kullanılan televizyon öğrencilerle içerik, öğrencilerle öğrenciler ve öğrenciler ile eğitimci arasında anında iletişim ve etkileşimini sağlayamamakta ve geleneksel anlamdaki yüzyüze eğitim-öğretim ortamını hazırlayamamaktadır. Fakat, gelişen teknolojilerle etkileşimli televizyon ortaya çıkmış ve eğitimde kullanılmaya başlamıştır. Etkileşimli televizyon ile öğretimde fiziksel ayrılıklar olmasına rağmen, etkileşim öğesinin eksikliği giderilmeye çalışılmıştır. Eğitimde kullanılan çeşitli iletişim kanalları sayesinde ses, yazı ve görüntü değişimi anında yansıma ile sağlanır olmuştur.“Uzaktan Öğretimde Etkileşimli Televizyonun Kullanılması”adlı çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, eğitim sürecinin bir iletişim süreci olduğu düşünülerek iletişim tanımları yapılmış, iletişimi sağlayan kitle iletişim araçlarına değinilmiştir. Daha sonra etkileşim ve kitle iletişim araçlarında etkileşimin nasıl sağlandığına yer verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde yöntem hakkında bilgi verilmiştir. Uzaktan öğretim sistemlerinde etkileşimli televizyon programlarının ele ıııalınıp yapılma sürecinde konu ile ilgili olan; eğitim programları yayıncılığında etkileşime, etkileşimli televizyon ile uzaktan öğretim programlarının hazırlanmasına ve Açıköğretim Fakültesi'nde uygulanacak yapım sürecine ait bilgilere yer verilmiştir. Ayrıca bilgilerin toplanmasına ve işlenmesine değinilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde elde edilen bulgulara yer verilmiştir. Bulgular, amaç başlığı altında ortaya çıkan sorulardan yola çıkarak hazırlanmış ve Açıköğretim Fakültesi ile ilişkilendirilmiştir. Çalışmanın son bölümü bulgulardan elde edilen bilgilere göre hazırlanan etkileşimli örnek program ile sonuçlandırılmıştır. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT When the traditional education institution became incapable of meeting the ever increasing demand distance education systems are introduced as a solution. Technological developments effected education systems and brought radical changes at it did in all aspects of life. As technologies become more diffuse, accessible and user friendly, they effected education and became applicable for distance education. As a component of distance education, television has great importance. But it has constraints. It can not build the simultaneous communication between student and course content, student and student, student and teacher as traditional face to face education can. For a solution, advanced technology presented interactive television. Although the physical gap between communicating agents in distance education still exists, the interactive technology tried to overcome those communication problems. Instant feedback in forms of sound, text and picture is supplied via various channels. This study:“The Use of Interactive Television in Distance Education”consists of four parts: In Part I, education is considered as a communication process and definition of communication is given and mass media that offers this communication is mentioned. Later, interactivity and how it is achieved in mass media is explained. Part II explains the method employed in the study. Topics related to the development of interactive programs in distance education is mentioned: interactivity in educational program broadcasting, development of distance education programs with interactive television and applications in Anadolu University Open Education Faculty. The way the information gathered and processed is also explained.Part III is devoted to the findings. Findings are explained as an answer to questions under the heading“objectives”and related to Anadolu University Open Education Faculty. In Part TV, a sample interactive program, designed according to the findings, is given. VI