Uzaktan eğitimde öğrenme öğretme sürecinin dijital televizyon yayıncılığı ile desteklenmesi ve Açıköğretim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği lisans programı için model önerisi
The Supporting of learning and teaching process in distance education by digital television broadcasting- a suggested model for open education faculty english teaching program
  1. Tez No: 124571
  2. Yazar: BURÇİN İSPİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİYA ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Radyo-Televizyon, Education and Training, Radio and Television
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
11 YÜKSEK LÎSANS TEZ ÖZÜ UZAKTAN EĞİTİMDE ÖĞRENME-ÖĞRETME SÜRECİNİN DİJİTAL TELEVİZYON YAYINCILIĞI İLE DESTEKLENMESİ -Açıköğretim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği Lisans Programı için Model Önerisi- Burçin İSPİR Uzaktan Eğitim Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ağustos 2003 Danışman: Doç. Dr. Aydın Ziya ÖZGÜR Televizyon teknolojisindeki gelişmeler ile televizyonun canlı yayınlar dışındaki tek yönlü iletişime izin veren yapısı aşılarak, televizyon izleyicisinin aktif olması ve etkileşim içerisinde bulunması sağlanabilmektedir. Dijital yayıncılık ile değişen bu televizyon izleme alışkanlığı, izleyicinin istediği programı izlemesine ve programı yönlendirme yetisini de kazandırmaktadır. Dijital yayıncılığın televizyon izleyicisine sağladığı etkileşim olanakları televizyon ile sürdürülen uzaktan eğitim uygulamalarında da etkili olmaktadır. Günümüzde televizyon eğitim programlarında dijital yayıncılığın tüm olanakları kullanılmasa da öğretimi desteklemek amacıyla bu sistemden yararlanılan uygulamalar mevcuttur. Yapılan çalışmalar uzaktan öğrenenlerin daha iyi bir öğrenme ve öğretme etkinliği içerisinde bulunmasını içermektedir. Yapılan araştırmada uzaktan eğitimin özellikleri, kullanılan iletişim ortamları, öğrenme ve öğretme süreçleri üzerinde durularak, uzaktan eğitim sistemlerinde televizyon kullanımı ve dijital yayıncılığın televizyona getirdikleri incelenmektedir. Televizyon eğitim programlarının dijital yayıncılıkla desteklenmesine yönelik olarak Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği Lisans Programında uygulanabilirliğine dair model önerisi verilmektedir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT THE SUPPORTING OF LEARNING AND TEACHING PROCESSES IN DISTANCE EDUCATION BY DIGITAL TELEVISION BROADCASTING - A Suggested Model for Open Education Faculty English Teaching Program- The improvements in television technology make it possible to exceed the limited one way communication structure of television expect live broadcast, and this pattern provides the broadcast audience be active and interactive. The new television watching behavior which is changed by digital broadcasting permits the audience watch whatever they want and give them the ability to manipulate the program. The interaction opportunities provided to the television viewers by digital broadcasting is also effective in distance education which is made by television. Today, even not using all the possibilities of digital broadcasting in distance education schedules, there are practices driven from this system towards the aim of supporting the education. These studies include distance learners to learn and to be taught in a better way. In this study, emphasizing on the characteristics of distance education, the communication media that are used, learning and teaching processes; the use of television in distance education systems and the advantages of digital broadcasting in television are being observed. And a suggested model is being given for the application of supporting television education schedules by digital broadcasting in Anadolu University Open Education Faculty, English Teaching Program