Çoğaltım aracından sanat ortamına elektronik görüntü
  1. Tez No: 43091
  2. Yazar: ALPER ALTUNAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. LEVENT KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET insanoğlu, ilk çağlardan günümüze dek kendisinin ya da bir nesnenin görüntüsünü, başka bir yüzeyde görmek ve yeniden üretmek istemiştir. İnsanoğlunun bu arzusunun bir sonucu olarak, teknolojik bazı gelişmeler de beraberinde ortaya çıkmıştır. Resim, fotoğraf ve film ile başlayan bu gelişmeler, daha sonra elektronik görüntü üretme aygıtlarının bulunmasıyla devam etmiştir, insanoğlu, re¬ sim, fotoğraf ve film ile görüntü üretme olanağını elde ettiği ilk dönemlerde, bu teknikleri hemen sanat yapma edimi ile kullanmamış, aksine, bu teknikler önceleri birer ticari araç olarak görülmüştür. Fakat, daha sonraları bu tekniklerin bazı sanatçılar tarafından edinilmesi ve gelişen tekniklerin estetik özelliklerinin farkına varılmasıyla, resim, fotoğraf ve film ile görüntü üretme sistemleri birer sanat ortamına dönüşmüştür. Elektronik görüntü de, tıpkı diğer görüntü üretme sistemleri gibi, önceleri ticari amaçlar için kullanılmıştır. Elektronik görüntünün en -V yaygın ticari kullanımı, bir kitle iletişim aracı olarak televizyon biçiminde gerçekleşmiştir. Televizyon yayınlan, tüm dünyada çok hızlı bir şekilde gelişmiş ve yaygınlaşmıştır. Televizyonun bu hızlı gelişimiyle birlikte, bu konu üzerinde toplumsal araştırmaların yapılması da gündeme gelmiştir. Televizyonun toplumsal etkileri üzerine yapılan araştırmaların genelde televizyonun olumsuz etkilerini saptamış olması, televizyona karşı tepkilerin doğmasına yol açmıştır.Sanatçıların elektronik görüntü donanımlarını elde etmeleriyle başlayan video sanatı tarihi de, genel olarak televizyona karşı geliştirilen eleştirel tutumu ile bilinir. Video sanatçıları, televizyonun kitle iletişim gücüne karşı, elektronik görüntünün estetik özelliklerini kullanmaya çalışmışlar, elektronik görüntüyü es tetik bir olgu olarak ön plana çıkarmayı hedeflemişlerdir. Henry van de Velde ve çağdaşlarının, sanat ortamına tekniğin olanaklarım sokmaya çalışması, video sanatının kökenlerinin başlangıcı olarak kabul edilir. Daha sonra, De Stijl grubu ve Rus Yapısalcıları ile, teknik ve teknoloji kavram ları, tam anlamı ile sanatın içine girmeye başlamıştır. Laszlo Moholy-Nagy'nin 'tekniğe karşı değil, teknikle beraber' sloganıyla yaygınlaşan bu oluşum, yine onun ışıklandırılmış kinetik heykelleri ile gelişme olanağı bulmuştur. Ayrıca Optical Art (Optik Sanat), Dadaizm, Happening (Oluşum) ve Sürrealizm gibi akım ların da video sanatı için bir temel oluşturduğu bilinmektedir. Kavramsal sanat akımı içinde yer alan bu hareketler, video sanatının soyut bir anlayışla gerçekleştirilmesinde önemli katkılarda bulunmuşlardır. Bunların yanında vücut sanatı akımıyla, elektronik görüntünün narsist yönleri farkedilmiş ve bu doğrultuda sanat ürünleri ortaya çıkarılmıştır. Kısaca, elektronik görüntü, tıpkı resim, fotoğraf ve filmde olduğu gibi, önceleri ticari amaçlarla kullanılmış, fakat daha sonra teknik ve teknoloji kavramlarının sanatın içinde yer alması, sanatçıların elektronik görüntü donanımlarını elde etmeleri ve elektronik görüntünün estetik yönlerinin farkına varmaları ile, elektronik görüntü bir sanat ortamı haline dönüşmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Humans have wanted to re-produce images of objects on some surfaces. With the technology entered in producing of images, the painting, photography and the film techniques have developed. At first, these techniques have being used in commercial ways, but than these techniques became an art form. Like these techniques, also the electronic image producing technique firstly has being used in a commercial way. TV is the most popular commercially using of electronic image technology. The video art came out, after the reactions to the commercial TV. The video artists stressed out the aesthetics elements of video technology against to the greatest force of TV as a mass communication medium. When the roots of video art investigated, it is very clear that, the beginning of video art based on the entering of the concepts of 'technique' and 'technology' into the visual arts. Henry van de Velde was the first artist who thought art as a life field. Optical Art, Dadaist Art, Happening, Conceptual Art and Luminu- kinetic Art are the art currents which created the roots of video art. Nam June Paik is the first video artist who made video sculptures since 1965.