Araçsal tasarsız ağlarda saldırıların analizi
Analysis of attacks in vehicular ad hoc networks
  1. Tez No: 430924
  2. Yazar: ÖMER MİNTEMUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL ŞEN AKAGÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Araçsal tasarsız ağlar, mobil tasarsız ağların bir kolu olup, gün geçtikçe gelişmektedir. Araçsal tasarsız ağlar, araçların birbirleriyle haberleşmesini sağlayan bir mobil tasarsız ağ çeşididir. Araçlar birbirleriyle haberleşerek trafik ve yol bilgisi gibi can güvenliği için önemli olan mesajları birbirleriyle paylaşabilirler. Bu avantajlarının yanı sıra, bu ağın en büyük dejavantalarından birisi güvenliktir. Araçların çok yüksek hızda seyrettiği ve topoloji değişkenliğinin çok olduğu bir ağ olduğu için söz konusu ağ, saldırılara çok açıktır. Bu çalışmada, mobil tasarsız ağlarda da sıkça kullanılan AODV yönlendirme protokolü ve coğrafi pozisyon verilerini kullanarak paket iletimini gerçekleştiren GPSR yönlendirme protokolünün, iki farklı haritada ve farklı saldırılar altında performansları analiz edilmiştir. Benzetimlerde 35 araç kullanılmış ve bir benzetim 200 saniye gerçekleştirilmiştir. Saldırıların etkisini daha iyi görebilmek için, her tekrarda, farklı bağlantı dosyaları kullanılmıştır. İki farklı protokolde de, karadelik saldırısı, sel saldırısı, paket düşürme saldırısı ve sahte bilgi saldırısı ii gerçekleştirilmiştir. Yapılan benzetimlerde saldırgan sayısı sürekli olarak artırılmıştır. Benzetimlerde araç yoğunluğu fazla olan ve fazla olmayan, iki farklı harita (Münih şehir merkezi ve İstanbul Yolu) kullanılmıştır. İki protokol de, paket iletim oranı, verimlilik, uçtan uca gecikme ve ek yük metrikleriyle analiz edilmiştir. Benzetim sonuçlarında görülmüştür ki, saldırısız ortamda AODV yönlendirme protokolü paket iletimi metriği bakımından, GPSR yönlendirme protokolünden iki haritada da daha iyi sonuç vermektedir. Saldırı olduğu durumlarda ise, AODV yönlendirme protokolü en fazla karadelik saldırısından etkilenmiş olup, GPSR yönlendirme protokolü her saldırıdan neredeyse eşit oranda etkilenmiştir. Sonuç olarak, yapılan benzetimlerde iki protokolün de saldırılara açık olduğu görülmüş ve iki protokolün de saldırılara karşı gelişmiş bir tespit sistemine sahip olması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Vehicular ad hoc networks, is a subbrunch of mobile ad hoc networks, and it is an emerging area. Vehicular ad hoc network is a network type that enables cars to communicate with each other. Cars could send information about traffic and road conditions, which are critical for traffic safety. Despite of having such advantages, one of the biggest disadvantages of this network is security. The networks in which cars could travel at high speeds and the network topology change very dynamically, are exposed to attacks. In this thesis, AODV routing protocol, that is used widely in mobile ad hoc networks and GPSR routing protocol, that uses geographic locations of nodes for packet transmission are used and their performances are analyzed in 4 different attacks. 35 cars are used for simulations and every simulation takes 200 seconds. In every simulation different connection patterns are used to get better results of simulations. Blackhole attack, flooding attack, packet dropping attack and bogus information iv attack are implemented for both protocols. Attackers numbers are increased in every simulation. Two different maps, which have two different density, namely Munich city center which has a high density and İstanbul Road which has a low density are used. Packet delivery ratio, throughput, end to end delay and overhead metrics are analyzed for both protocols. The simulation results showed that, in a network under no attack AODV routing protocol has a better performance in terms of packet delivery ratio in both maps than GPSR. Results also showed that in the network that has attackers, AODV is effected most by the blackhole attack while GPSR is effected almost equally by each attack type. As a result, it is shown that both protocol is open to attacks and both protocol should have advanced detection sytems against attacks.