Fotovoltaik sistem için bulanık mantık destekli adaptif PID tabanlı maksimum güç noktası izleyici tasarımı
Fuzzy logic supported adaptive PID based maximum power point tracker design for photovoltaic system
- Tez No: 937047
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SERHAT CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Enerjiye olan talep küresel nüfus artışıyla birlikte her geçen gün artmaktadır. Enerji üretimi yapılırken çevre dostu ve sürdürülebilir olması da önemlidir. Çevre için en iyi alternatif yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılmasıdır. Yenilenebilir enerji kaynakları arasında güneş enerjisi potansiyeli yüksek ve sürdürülebilir olması açısından genellikle en yaygın kullanılmaktadır. Güneş enerjisinden Fotovoltaik (PV) paneller aracılığıyla elektrik üretimi yapılmaktadır. PV panellerin ışınım ve sıcaklık gibi çevresel faktörler sebebiyle maksimum güç verimi düşebilir. PV panellerle birlikte Maksimum Güç Noktası İzleyici (MPPT) kontrolör kullanılmaktadır. MPPT kontrolör çeşitli algoritmalarla kullanılarak maksimum güç noktasını bulmaktadır. PV panelden üretilecek maksimum verimi bulabilmek için bu tez çalışmasında Uyarlamalı Bulanık Mantık PID yöntemi önerilmiştir. PID kontrolör basit ve etkilidir ancak karmaşık sistemlerde tek başına yetersiz kalabilir. Bu karmaşık sistemlerde Bulanık Mantık denetleyici ile kullanılarak parametreleri doğru ve düzgün ayarlanabilir. Çalışma Matlab/Simulink ortamında matematiksel modeli oluşturularak simülasyon sonuçları elde edilmiştir. Bu simülasyon çalışmasında önerilen yöntem ile klasik PID, Değiştir&Gözle (D&G) ve Artan İletkenlik (Aİ) algoritmaları PV çıkış gücü, PV gerilimi ve görev döngüsü açısından karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The demand for energy is increasing day by day with global population growth. It is also important that energy production is environmentally friendly and sustainable. The best alternative for the environment is the use of renewable energy sources. Among renewable energy sources, solar energy is generally the most widely used because of its high potential and sustainability. Electricity is produced from solar energy through Photovoltaic (PV) panels. The maximum power efficiency of PV panels may decrease due to environmental factors such as radiation and temperature. A Maximum Power Point Tracker (MPPT) controller is used with PV panels. The MPPT controller finds the maximum power point using various algorithms. In order to find the maximum efficiency to be produced from the PV panel, the Adaptive Fuzzy Logic PID method was proposed in this thesis. The PID controller is simple and effective, but it may be insufficient alone in complex systems. In these complex systems, parameters can be adjusted accurately and smoothly by using Fuzzy Logic controller. The simulation results were obtained by creating a mathematical model in the Matlab/Simulink environment. In this simulation study, the proposed method was compared with the classical PID, Change&Observe (D&G) and Incremental Conductance (IR) algorithms in terms of PV output power, PV voltage and duty cycle.