Tek eksenli soğuk preslenmiş alüminyum ve seramik tozlarının geleneksel yöntemlerle ve ultra yüksek frekanslı indüksiyonla sinterlenmesi
Uniaxial cold pressed aluminum and ceramic powders of by conventional methods and sintered with the ultra high frequency induction
- Tez No: 430955
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR ÇAVDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmada; 50 - 70 μm boyutlarındaki % 99,8 saflıktaki alüminyum tozları, 50 – 300 MPa arasında soğuk tek eksenli preslendikten ve sinterlendikten sonra hacim ve yoğunluk değerlerine bakılarak sinterlenecek numuneler için ideal preslenme basıncı 200 MPa olarak tayin edilmiştir. Bu ideal presleme basıncında 22 numune preslenmiştir. On bir adet numune yüksek frekanslı indüksiyon jeneratörü ile açık atmosferde 500–600˚C sıcaklık aralığında 10'ar derece sıcaklık farkı ile 5'er dakika ve geri kalan 11 numune fırında 500–600˚C sıcaklık aralığında 10'ar derece sıcaklık farkı ile 40'ar dakika sinterlenmiştir. Sinterlenen numunelerin sertlik, aşınma ve mikro yapıları incelenmiş ve test sonuçları, kendi aralarında karşılaştırılmıştır. Bu çalışma neticesinde, saf alüminyum numunelerin yüksek frekanslı indüksiyon sistemi ile başarı ile sinterlendiği görülmüştür.Bu sinterleme sonuçlarına göre alüminyum tozu içerisine ZrO2,Tun,TiO2 ve SiO2 seramik tozları eklenerek fırında ve indüksiyonda sinterleme yapılmıştır.Oluşan kompozitlerin sertlik,aşınma ve mikroyapı değerlerine bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work; aluminium powder with 50 - 70 μm grain size have been pressed between 50–300 MPa by cold one axis press. By evaluating the density and volume parameters of green and sintered examples the ideal pressure was achieved 200 MPa. We pressed 22 examples by 200 MPa. 11 of them were sintered for 5 minutes between 500–600˚C by high frequency induction generator in open air by increasing the temperature after every sintering 10 ˚C. The other eleven examples was sintered in oven for 40 minutes by increasing the temperature after every sintering 10 ˚C. After that, we investigate the hardness, wear resistance and the microstructure of the sintered samples. Test results have been compared with each other to get the results of different sintering temperatures. It was seen that the induction system sintered the samples successfully.Aluminum powder into ZrO2,Tun,TiO2 and SiO2 by adding ceramic powder in the oven and sinter induction.