Süperior seedless (Vitis vinifera L.) üzüm çeşidinde ga3, salkım ucu kesme ve bilezik alma uygulamalarının üzüm verim ve kalitesine etkileri üzerinde araştırmalar
Investigations on the effects of applications ga3, cluster tipping and girdling on yield and quality in superior seedless (Vitis vinifera L.) grape variety
- Tez No: 430954
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma, 2015 yılı vejetasyon periyodunda Ahmetli ilçesi'nde 7 yaşında yerli köklü olarak yetiştirilen Süperior Seedless (Vitis vinifera L.) sofralık üzüm çeşidinde gerçekleştirilmiştir. Deneme tesadüf blokları desenine göre 7 uygulama ve 4 tekerrürlü olarak düzenlenmiştir. Tüm kültürel uygulamalar tane tutumu döneminde yapılırken, GA3 10 ppm olarak somak uzatmak için (salkım uzunluğu 7-8 cm ulaştığında) uygulanmıştır. Kontrol asmalara sadece su püskürtülmüştür. Bu çalışmanın amacı, Salkım Ucu Kesme (SUK), Bilezik Alma (BA), Salkım Ucu Kesimi + Bilezik Alma (SUK+BA), Gibberellik Asit + Bilezik Alma (GA3+BA) ve Gibberellik Asit + Salkım Ucu Kesimi + Bilezik Alma (GA3+ SUK +BA) uygulamaların üzüm verim ve bazı kalite özellikleri üzerine etkilerini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out on own rooted 7 years old Superior Seedless (Vitis vinifera L.) table grape variety in a vegetation season of 2015 in Ahmetli district. The experiment was completely randomized block design with 7 treatment combinations replicated in four blocks. While all treatments was used at fruit set, GA3 as 10 ppm dosage used for elongate cluster (when cluster length reached 7-8 cm). In Control (C) only water was sprayed. The aim of this study was revealed effects of applications on grape yield and some quality characteristics of Cluster Tipping (CT), Girdling (G), CT+G, GA3+CT, GA3+G, GA3+G+CT, applications on grape yield and some quality characteristics.