Homojen olmayan zeminde farklı yay katsayısı oranlarına göre sta4cad ve abaqus programı ile statik analizi
Static analysis of a non-uniform soil with sta4cad and abaqus considering the different spring constant
- Tez No: 430958
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKERİM ERGÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Yapılan çalışmada yapısal tasarım programlarının hızlı analizlerinden faydalanılarak plakların farklı koşullardaki statik ve dinamik analizleri yapılıp karşılaştırılmıştır. Birinci bölümde homojen ve homojen olmayan zeminlerin statik analizleri yapılmış olup bu analizler karşılaştırılıp yorumlanmıştır. İkinci bölümde de homojen olmayan zeminlere farklı yay katsayılarına göre statik ve dinamik analizler yapılıp, karşılaştırılmıştır. Üçüncü bölümde ise plakların ve elastik zeminin kütlesel oranlarına göre dinamik analizleri yapılıp yorumlanmıştır. Bu rapor inşaat mühendisliği uygulamalarında yapısal taşıyıcı sistemlerin tasarımında kullanılan programlar ile akademik sonlu elemanlar programlarının karşılaştırılmasını amaçlar. Yapılan çalışmada yapısal tasarım programlarının analizlerinden faydalanılarak plakların farklı koşullardaki statik ve dinamik analizleri karşılaştırılmıştır. Söz konusu farklı koşullar günümüzde inşaat mühendislerinin yapı ruhsatı aşamasından önce edindiği zemin bilgilerine, ekonomik dizayn kriterlerine ve mimari sebeplere bağlı olarak oluşabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it has compared both static and dynamic analysis results of stratums in different conditions by utilizing the rapid analysis of the programs. In the first section, the static analysis of uniform and non-uniform soils performed and the results discussed by comparing each other. In the section two, the static and dynamic analysis of the non-uniform soils with different spring constants carried out and the results compared. Lastly, in the third section, the dynamic analysis of soil layers and elastic soils performed by considering the mass proportions of the soil. The aim of this report is to compare the programs which are used in engineering application for modelling the structural load-bearing systems to the academic finite elements programs. In this case of study, the static and dynamic analysis results of soil layers in different conditions were compared with the help of structural modelling program analysis. It might develop these different conditions in modern civil engineering because of the soil information's which obtain before the construction permit, economical design criteria's and architectural reasons.