Endüstriyel kızartmalık yağ üretiminde yenilikçi antioksidan-emülsifiyer katkı etkisiyle kızartmalık yağların iyileştirilmesi ve kızartılmış gıda ürünlerinin yağ absorbsiyonunun indirgenmesi
Improving quality of frying oils and decreasing of fat absorbtion of fried foods products through innovative antioxidant-emulsifier additive in industrial frying oil manufacturing
  1. Tez No: 430959
  2. Yazar: ÖZLEM SARBAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM TOKUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
Bu araştırma kapsamında, antioksidan, emülsifiyer ve antipolimerize katkı içerikli yenilikçi kızartmalık yağlar (Cbüfry, Spil Innova Fryoil) geliştirilmiş olup yenilikçi yağlarla kızartılmış gıda ürünlerinin ve geliştirilen yağların kalite profilleri değerlendirilmiştir. Final kızartma ürünlerinin ve kızartmalık yağların fizikokimyasal kalite, temel kalite, duyusal kalite profili, lipid ve yağ asidi kalitesi, toplam polar madde, oksidatif stabilite (ransimat) ve antioksidan aktivite düzeyi analizleri gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen“Spil Innova Fryoil”kızartmalık yağından istenilen randımanın alınması sonrası söz konusu yenilikçi yağın ileri kalite profili testleri de gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, innovative frying oils (Cbüfry, Spil Innova Fryoil) which contain antioxidant, emulsifier and antipolymerizing additive constituents was developed and the quality profiles of improved frying oils and food products fried with above-mentioned inovative frying oils was evaluated. The physicochemical quality, principal quality, sensory quality profile, lipid and fatty acid profile, total polar compound, oxidative stability (rancimat) and antioxidant activity analysis of frying oils and fried food products had performed. After the receiving of intended profit from“Spil Innova Fryoil”, the advanced quality profile tests of the given frying oil had also carried out.