Canlılardan esinlenerek kara taşıtlarının aerodinamik tasarımlarının iyileştirilmesi
Improvement of aerodynamic design of vehicles with inspiration from creatures
- Tez No: 430963
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET PAKDEMİRLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Termodinamik ve Isı Tekniği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada, birçok otobüs modelinin akış analizi, sürüklenme kuvveti ve sürüklenme katsayıları araştırılmıştır. Sürüklenme kuvvetinin azalması yakıt tasarrufuna yol açmaktadır. Otobüsün dış gövde tasarımı etkin bir akım çizgisi oluşturma ve sürüklenmeyi azaltma için çok önemlidir. Verilen bir sabit iç hacim için, amaç en iyi şekilleri araştırmak olacaktır. Bu şekillerin oluşturulması için tabiattan ilham alınmıştır. Yüksek verimde hidrodinamik gövdeye sahip olmasından dolayı Beluga balinası ve İspermeçet Balinası (Sperm balinası) örnek olarak alınmış ve benzer gövdeler otobüsler için tasarlanmıştır. Gövde öncelikle UNIGRAPHICS programında çizilmiştir. Çizimler ağ yapısı oluşturmak için ANSYS HAD programına yerleştirilmiştir. Değişik tasarımlara ait sürüklenme kuvveti ve sürüklenme katsayıları Fluent ve CFX programlarıyla belirlenmiştir. Ardından rüzgar tünelinde deneyler gerçekleştirilmiştir. Deney verileriyle analiz verileri kıyaslanmıştır. Balinalardan ilhamla yapılan bu yeni geometriler için sürüklenme katsayılarında büyük düşüşler mümkün hale gelmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, flow analysis, drag forces and drag coefficients of various bus models are investigated. Reduced drag forces result in lower fuel consumptions. The geometrical shape of the bus is very important for efficient streamlining and reduced drag. For a given volumetric inner space, the goal would then be to search for optimum shapes. For those shapes, inspiration is taken from nature. Due to its highly efficient hydrodynamics body, beluga whale and sperm whale shape are taken as an example and similar forms are designed for buses. The body is drawn using UNIGRAPHICS program. The drawings are then inserted into ANSYS CFD program for meshing. Drag forces and drag coefficients corresponding to the various designs are determined using Fluent (solver) and CFX (result) program. To compare with the experimental results, the tests are carried out in a wind tunnel. Experimental data and numerical calculations are compared. Substantial reduction in drag coefficients is possible for these new geometries which are inspired from whales.