T/M yöntemi ile üretilen katman içeren, çok katmanlı kompozit zırh plakalarının balistik dayanımının incelenmesi
Investigation of the ballistic strength of multi-layered composite armor plates which include to produced with P/M method layer
  1. Tez No: 430964
  2. Yazar: MEHMET AYVAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ÇETİNEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada, ilk olarak, toz metalurjisi (T/M) yöntemi ile farklı matris kimyasal kompozisyonuna (Al5Cu, Al5Mg, Al2,5Cu2,5Mg) sahip, farklı oranlarda (% 5, 10, 20 ve 30) bor karbür (B4C) parçacık takviyeli metal matrisli kompozitler, farklı sinterleme şartlarında (katı hal, sıvı hal ve ön sinterleme / sıvı hal) üretilmiştir. Üretilen bu kompozit numunelerin, balistik testlere uygunluğunun belirlenmesi amacıyla, metalografik incelemeleri yapılmış, % porozite oranları, sertlik ve çapraz kırılma mukavemet değerleri belirlenmiştir. Çapraz kırılma-eğme testleri sonrasında, kırılma yüzeyleri taramalı elektron mikroskobu (SEM) yardımıyla incelenmiştir. Balistik testler için, ön sinterleme sonrası sıvı faz sinterlenen, % 5, 10 ve 20 B4C içeren, Al5Cu, Al5Mg ve Al2,5Cu2,5Mg matris kompozisyonuna sahip kompozitler üretilmiştir. Katmansız kompozitlere ve Al2O3-T/M Kompozit-AA 5083, Al2O3-T/M Kompozit-PE 1000 katmanlı kompozit zırh plakalarına balistik testler uygulanmıştır. Balistik testler sonrasında mermi çıkış hızları, mermi çıkış deliklerinin çapları ve arka plaka şişme miktarları belirlenmiştir. Kompozit delik yüzeylerinin SEM incelemeleri yapılmıştır. Al2O3-T/M kompozit-AA 5083 katmanlı kompozit zırh plakaları bütün T/M kompozit plaka çeşitliliği için balistik başarı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly, with powder metallurgy (P/M) method, different amounts boron carbide (B4C) particle reinforced (% 5, 10, 20 and 30) metal matrix composites which have different matrix chemical composition (Al5Cu, Al5Mg, Al2.5Cu2.5Mg) will be manufactured by three different sintering methods (Solid state sintering, liquid state sintering, pre-sintering / liquid state sintering). Metallografic investigations of these composite samples have been carried out and % porosity, hardness and transverse rupture strength (TRS) values of these have been determined to produce suitable armor plates for ballistic tests. After TRS tests, fracture surfaces have been investigated via scanning electron microscope (SEM.) For ballistic tests, % 5, 10 and 20 amounts of B4C particle reinforced composite armor plates which have Al5Cu, Al5Mg, Al2.5Cu2.5Mg matrix chemical compositions have been produced. Ballistics tests have been carried out for monolithic P/M composite and Al2O3-P/M composite- AA 5083, Al2O3-P/M composite-PE 1000 laminated composite samples. After ballistic tests, residual velocity of projectiles, diameters of exit holes, target deformation have been determined. Bullet holes on the composites armor have been investigated via SEM. Al2O3-P/M composite-AA 5083 laminated composite armors have provided ballistic protection for all P/M composites variation.