Sementasyon ısıl işlemine tabi tutulmuş farklı derinliklerdeki 16MnCr5 (1,7131 DIN) çeliğinin mekanik özelliklerinin incelenmesi
Sementasyon isil i̇şlemi̇ne tabi̇ tutulmuş farkli deri̇nli̇klerdeki̇ 16MnCr5 (1,7131 DIN) çeli̇ği̇ni̇n mekani̇k özelli̇kleri̇ni̇n i̇ncelenmesi̇
  1. Tez No: 430978
  2. Yazar: HABİBE YURDAKUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN AHLATCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada, farklı sementasyon derinliği veren farklı sürelerde gaz sementasyonu yapılmış 16MnCr5 (ve/veya DIN 1,7131) çeliğinin sementasyon derinliğine bağlı olarak mekanik davranışları (sertlik taraması ve yorulma gibi) incelenmiştir. Sementasyon ısıl işlemi ile yüzey sertlikleri aynı (700 HV 0,2), sementasyon derinlikleri sırasıyla 1,25 ve 1,80 mm ve çekirdek sertliği 391 ve 426 HV 0,2 olan malzeme üretilmiştir. Sementasyon kalınlığının artmasıyla mikroyapı ve mekanik özelliklerdeki değişim yorulma dayanımının iyileşmesine yol açmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, mechanical behavior of case hardening heat treated 16MnCr5 (DIN 1.7131) quality steel by the gas carburizing at different times were analyzed depending on the cementation depth. Samples case hardening heat treated at 930 ⁰C for 5 hours and 8,5 hours exhibited the same surface hardness (700 HV 0.2), two different hardening depths of 1.25 and 1.80 mm and core hardnesses of 391 and 426 HV 0.2, respectively. Changing in microstructure and mechanical properties with increasing carburising depths has led to improved fatigue resistance.