Çift başlı kartezyen tipi 3 boyutlu yazıcı tasarım ve prototip imalatı (granülden modele)
Double head cartesian type 3d printer design and prototyping (model from granule)
- Tez No: 430982
- Danışmanlar: PROF. DR. KERİM ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmada endüstriyel boyutlarda kartezyen tipi ve çift baskı kafasına sahip FDM yöntemi ile çalışan üç boyutlu yazıcı tasarımı ve prototipi yapılmıştır. 3B yazıcının genel boyutları 990x1035x1540 mm dir. Yazdırma boyutları 600x700x800 mm dir. Tabla doğrudan 220V ile ısıtılmaktadır. Üç boyutlu yazıcıda NEMA 23 step motorlar kullanılmıştır. Çift kafa kısmında ise 2 adet NEMA 17 motor ve 2 adet nozzle uç bulunmaktadır. Motorlar ve diğer elemanlar 12V ve 24V güç ile çalışmaktadır. Yazıcı kontrolü için arduino mega kart dağıtıcı eleman olarak kullanılmıştır. Cura, Slic3r programları ile dilimlenen modeller Repetier programı ile yazıcıya aktarılmış ve baskı işlemleri gerçekleştirilmiştir. Çalışmada 3B yazıcıya ek olarak filament üretim sistemi prototipi de üretilmiştir. Çalışmada büyük boyutlu model olarak 43cm boyunda 2 adet sehpa ayağı yazdırılmıştır. Yazıcı bu uygulama sırasında 27 saat kesintisiz olarak çalışmıştır. Ardından 2 adet sehpa ayağı farklı hızlarda yazdırılmıştır. Yazdırılan modellerin ölçü kontrolleri yapılmıştır. 3B yazıcının yazdırma hızı, tabla sıcaklığı ve kabin sıcaklığı testleri yapılmıştır. Filament üretim sistemi üretim hızı, sıcaklığı ve ürün çekme testleri gerçekleştirilmiş, granülden üretilen filament ile yazdırma işlemi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was made the design of three dimensional printer which has double print head, is a cartesian type in industrial scale and works the method fdm, and its prototyping. General dimensions of three dimensional printer is 990x1035x1540 mm. The dimensions of the printing is 600x700x800 mm. The tray is directly heated with 220 V. It was used NEMA23 step motors in three dimensional printer. The part of double head has 2 pcs NEMA17 motors and 2 pcs nozzle tips. Motors and the other equipmants work with the power of 12V and 24V. Arduino mega card was used as a distributor element for the control of printing. The models which was diced by the programs Cura, Slic3r were transferred with the method of repetier to the printer, and it was made the process of printing. As additional to 3D printers in the study, the prototype of filament production system was taken place. In the study, the foot of table which is in 43cm dimension as a large dimension was printed. The printer worked continuously 27 hours during this study. The control of measuring of the models which was printed was made. The speed of printing of 3d printer, the tests of heat of tray and cabin were taken place. The speed of filament production system, the heat and the test of pulling production were made, it was taken place the printing with the filament which was producted from granule.