Vidalı basınçlı transfer sistemine sahip çift nozullu kartezyen tipi üç boyutlu gıda yazıcısı tasarımı ve prototipi
Double nozzle cartegean type three dimensional food printer design and prototype with screw transfer system
  1. Tez No: 469060
  2. Yazar: GÜLCE KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KERİM ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada vidalı transfer sistemine sahip çift nozullu kartezyen tipi üç boyutlu gıda yazıcısı tasarımı ve prototipi yapılmıştır. Üç boyutlu yazıcı boyutları X ekseni için 500 mm, Y ekseni için 430 mm, Z ekseni için 450 mm'dir. Baskı boyutları X ekseni için 200 mm, Y ekseni için 200 mm, Z ekseni için 100 mm'dir. Kontrol kartı olarak Arduino kullanılmıştır. Çift nozullu ekstrüder sistemi için açık kaynaklı kontrol yazılımında değişiklikler ve 3B yazıcı için kalibrasyon değişiklikleri yapılmıştır. Yapılan çalışmada genel amaç; yerli literatürde çalışılmamış olan 3B Gıda yazıcı sektörüne, bu çalışmayı kazandırmaktır. Çift ekstrüderli bu sistem iki farklı malzeme ile gıda üretimi yapılabilecek, çikolata, pasta süsleme malzemeleri, kurabiye hamurları, meyve aromalı jel malzemeler ve fütüristik gıdalar yazdırabilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, a design and prototype of double nozzle Cartesian type three-dimensional food printer with a screw transfer system was made. The dimensions of the 3D food printer are 500 mm for X-axis, 430 mm for Y-axis and 450 mm for Z-axis. The print dimensions are 200 mm for X axis, 200 mm for Y axis and 100 mm for Z axis. Arduino was used as a control card. Changes to the open source control software for the dual nozzle extruder system and calibration changes for the 3D printer were made. The general aim in this study is; The 3D food printer sector, which has not been studiedin domestic literature, is to gain this work. This system with double extruder will be able to produce food with two different materials, chocolate, cake decorating materials, cookie doughs, fruit flavored gel materials and futuristic foods.