Samsun ilinden alınan su örneklerinde blastocystis türlerinin moleküler teknikler kullanılarak araştırılması
Detection of blastocystis spp. by using molecular technics in water samples collected from province of Samsun in Turkey
- Tez No: 431013
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP KOLÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, 2012- 2014 yılları arasında Samsun il ve ilçelerinde belirlenen toplam 37 istasyondan 75 çevresel, 25 içme suyu örneği alınmıştır. Alınan su örneklerinden DNA izole edilerek Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PZR) ile smallsub-unitribosomal RNA [(SSU)rRNA] geni kullanılarak Blastocystis türlerinin varlığı araştırılmıştır. Kullanılan metotla alınan 25 içme suyu örneğinin hiç birinde Blastocystis DNA'sına rastlanılmamıştır. Samsun il ve ilçelerinden alınan 75 çevresel su örneğinin 3'ü (% 4) PZR yöntemi ile Blastocystis spp.'nin varlığı açısından pozitif bulunmuştur. Araştırma alanından alınan çevresel su örneklerinden elde edilen PZR ürünleri sekans analizine gönderilmiştir. Sekansa gönderilen ürünlerden Kürtün ve Miliç Çayı'na ait örneklerin Blastocystis alttür ST1, Mert Çayı'na ait örneğin ise Blastocystis alttür ST3 olduğu belirlenmiştir. Samsun il sınırlarında yer alan çevresel ve içme suyu kaynaklarında su kökenli protozoonlar ile ilgili çalışmalar oldukça sınırlıdır. Bu çalışmayla araştırma alanında su kirliliğine neden olan su kökenli protozoon Blastocystis türlerinin tespiti moleküler tekniklerle sağlanmıştır. İçme ve kullanma sularının temiz olarak temini ve yeryüzü sularının kirletilmeden korunması halk sağlığını korumak için gerekli temel sağlık prensiplerindendir. Gerek bölgedeki halk sağlığı için tehlikeli protozoonun varlığının tespitiyle halk sağlığını korumaya yönelik temel bir çalışma olması gerekse yapılacak diğer çalışmalar için kaynak oluşturması bu çalışmanın önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Inthisstudy, 75 environmental, 25 drinking water samples were collected from 37 samplingsites in Samsun Province and its boroughsbe tweenthe years 2012-2014. DNA was isolated from water samples and the presence of Blastocystis spp. was investigated by smallsub-unitribosomal RNA [(SSU)rRNA] gene polymerase chain reaction (PCR). None of the 25 drinking water samples has been found Blastocystis DNA with this method. Three (4%) of 75 environ mental water samples collected from Samsun Provinceand its boroughs were found positive by PCR. The products of PCR for Blastocysti (SSU)rRNA target gene were sequenced and the water samples from Kurtun River and Milic Stream were found ST1 Blastocystis sub species where as Mert Stream was ST3. The studies related with water-borne protozoan parasites inenviron menta and drinking water sources located in Samsun Province and around has beenquite limited. Determination of the water-borne protozoan Blastocystis spp. causing water pollution in thein vestigated are a was provided by molecular techniques. The supply of clean drinkin gandusing water and protection of uncontaminatedsurface water aresome of the basic principles of health necessary for protection of publichealth. It is emphasized in this study both a basic work to protect public health with the detection of the presence of dangerous protozoan and create a resource for other work to be done.