Bal arılarının elmada tozlanmaya etkisinin belirlenmesi
Determination of effect to pollination in apple of honey bees
  1. Tez No: 431016
  2. Yazar: NAZLI PINAR CANVERDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN KARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Dünya'da ve ülkemizde meyveler içerisinde üretimi en fazla olan elma, birim alandan alınan ürünün ve çeşit sayısının fazlalığı, soğuk iklimlere dayanıklılığı ve sanayi çok farklı şekillerde değerlendirilebilmesi bakımından önemli bir meyvedir. Meyve oluşumu için tozlanma ve ardından döllenme gerekmektedir. Erkek çiçek tozlarının dişiçik tepesine taşınması olayı olan tozlanmanın gerçekleşmesi için birçok meyvede polinatörlere ihtiyaç vardır. Bunların içerisinde ise en çok bal arılarına ihtiyaç duyulmaktadır. Elma çiçekleri genel olarak kendine kısır olması nedeniyle kendi çiçek tozlarıyla tozlanamazlar. Kendine kısır olan elma ancak yabancı tozlanma ile kaliteli ürün alınabilir. İyi bir tozlanma ve döllenme olmadığı durumda meyveler gelişmelerini tamamlayamayarak dökülür veya tozlanma yetersizliğinden dolayı birkaç tohum taslağı teşekkülü sonucu meyvelerin şekli bozulmakta ve sofralık değeri düşmektedir. Çalışma, Ordu İlinin Ulubey İlçesinde 2014-2015 yıllarında M9 anacı üzerine aşılı Granny Smith ve Jersey Mac çeşitlerinin bulunduğu kapama elma bahçesinde yürütülmüştür. Yürütülen çalışma sonucunda uygulamalar içerisinde kontrol grubu diğer uygulamalara göre önemli düzeyde istatistiki farklılıklar elde edilmiştir. Bu da bize göstermektedir ki bal arısı faaliyetlerinin tozlanma ve dolayısıyla döllenme üzerinde önemli bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Apple is themostproductionfruitspecies in worldandourcountry. Apple is a importantfruit in terms of themostcropfromunitarea, resistancecoldclimateandevaluateverydifferentformstoindustry. Fertilizationafterpollination is requiredforfruit set. Pollination is transported on stigma of malepollen. For be of thisincident is require a topollinatorthe a lotspecies. Inthispollinatorsareneedhoneybees. Apple flowersgeneraly is self-sterile. Therefore, applesare not pollinationwiththeirpollen. Qualitproductthe self-sterileapples is takenwithoutsiderpollination. When not goodpollinationandfertilization, fruit is pored, tablevalueandshape of fruitduetolack of pollination is decrease. StudywascarriedoutwithGranny Smith and Jersey Mac applevarietiesgrafted on M9 rootstock in appleorchards in Ulubey (Ordu) disrict in 2014-2015 years. Control practice is thebestcomparedtootherpracticeand it wasimportant as statistcally. Thisincidentshowsimportantcontribute on pollinationandfertilization of honeybees