Türkiye'de su ürünleri bilgi sistemi (SÜBİS)
Fisheries information system in Turkey (FIS)
- Tez No: 431015
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NACİYE ERDOĞAN SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma da Türkiye'de Su Ürünleri Bilgi Sistemi (SÜBİS)'nin işleyiş ve çalışma prensibinin incelenmesi ve tartışılması amaçlanmıştır. Balıkçılıkla ilgili verilerin toplandığı bu sistem, avcılıktan satışa kadar olan süreçte, faaliyetlerin kayıt altına alınması, kontrol edilmesi ve izlenmesi esasına dayanmaktadır. SÜBİS balıkçı gemilerine ilişkin bilgiler ile gemi izleme sisteminden alınan bilgileri içerir. SÜBİS kapsamındaki bilgiler karar alma süreçlerinde etkin olarak kullanılmakta, karşılaşılan sorunlara akılcı çözümlerin üretilmesine ve kaynakların sürdürülebilirliğine uygun politikalar oluşturulmasına önemli katkılar sağlamaktadır. SÜBİS ürünlerin avlanmasından, ilk satışına kadar olan süreçte izlenmesini mümkün kılan bir yazılım programıdır. AB uyum çalışmaları kapsamında, ulusal ihtiyaçlar da göz önüne alınarak kurgulanmıştır. Sistemde yer alan kimi kısımlara ilişkin kanun ve yönetmelik değişikliğine ihtiyaç duyulması ve sistemin kapsamlı olması nedeni ile program kademeli olarak kullanıma açılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis provides information about the functioning operation principles of Fisheries Information System (FIS) in Turkey. This system provides the collection of all data regarding fisheries in the process from the catch to the sales, aimes to record and monitor all the activities performed in fisheries. Basically, all these information comes from each of the fishing vessels and Vessel Monitoring System. Using all of the information provided over FIS, important contributions are provided for decision making process and and develop policies for the better management of the sector by means of sustainability. FIS is a software containing data from the catch till the first sale by monitoring the whole process and established due to need for harmonisation to EU CFP considering national needs. System is ready to use progressivelly acoording to the change of ammended Fisheries Law and Regulations what, when and where are necessary.