Conceptual change text oriented instruction to facilitate conceptual change in atoms and molecules
Atom ve moleküllerle ilgili kavramları öğrenmede kavramsal değişimin kolaylaştırılması
  1. Tez No: 167126
  2. Yazar: BARIŞ GÜNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GEBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Öz ATOM VE MOLEKÜLLERLE İLGİLİ KAVRAMLARI ÖĞRENMEDE KAVRAMSAL DEĞİŞİMİN KOLAYLAŞTIRILMASI GÜNAY,Barış Yüksek Lisans, Orta Öğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Ömer GEBAN Ocak 2005, 100 sayfa Bu araştırmanın amacı,benzetmelerle ve aktivitelerle desteklenmiş kavramsal değişim metinlerine dayalı öğretimin lise 2.sınıf öğrencilerinin atom ve moleküller konusunu anlamalarına,kavram yanılgılarını azaltmalarına ve kimya dersine olan tutumlarına etkisini incelemektir. Çalışmada aynı kimya öğretmenin eğitim verdiği 45 lise ikinci sınıf öğrencisi yer almıştır.Çalışma Elmadağ Lisesinde 2004-2005 öğretim yılı sonbahar döneminde gerçekleştirilmiştir. Çalışma için iki grup oluşturulmuştur.Deney grubunda, atom ve moleküller konusu işlenirken benzetme ve aktivite destekli kavramsal değişim metinleri kullanılmıştır. Kontrol grubunda ise geleneksel kimya öğretim metodu kullanılmıştır.Öğrencilerin atom ve moleküller konusundaki basanlarım belirlemek için atom ve moleküller kavramları testi uygulanmıştır.Öğrencilerin kimya dersine olan tutumlarını belirlemek için kimya dersi tutum ölçeği kullanılmıştır.Öğrencilerin bilimsel işlem becerilerini ölçmek için ise bilimsel işlem beceri testi uygulanmıştır. vıÇalışmanın hipotezlerini test etmek için Varyans analizi ve Ortak Değişkenli Varyans Analizi istatiksel analiz yöntemleri kullanılmıştır. Analiz sonuçları benzetme destekli kavramsal değişim metinlerini kullanan öğrencilerin atom ve moleküller konusundaki başarılarının geleneksel kimya öğretim metodunu kullanan öğrencilere göre daha yüksek olduğunu göstermiştir.Ayrıca, benzetme destekli kavramsal değişim metinlerini kullanan öğrencilerin kimya dersine olan tutumlarının pozitif yönde geliştiği gözlenmiştir.Analiz sonuçları, bilimsel işlem becerisinin, öğrencilerin atom ve moleküller ile ilgili kavramları anlamalarını etkileyen önemli bir faktör olduğunu göstermiştir. Bu araştırma sonuçlan ve geliştirilen yöntemler bakımından araştırmacılara ve kimya öğretmenlerine katkı sağlayabilir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Benzetme Destekli Kavramsal Değişim Metinleri, Geleneksel Kimya Öğretim Metodu, Kavram Yanılgısı, Bilimsel İşlem Becerisi, Kimya Dersi Tutum Ölçeği vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CONCEPTUAL CHANGE TEXT ORIENTED INSRUCTION TO FACILITATE CONCEPTUAL CHANGE IN ATOMS AND MOLECULES GÜNAY, Bans M.S., Department Secondary Science and Mathematics Education Supervisor: Prof. Dr. Ömer GEBAN January 2005, 100 pages The main aim of this study to investigate the effectiveness of conceptual change texts oriented instruction accompanied with analogies over traditionally designed chemistry instruction on overcoming 10th grade students' misconceptions, their understanding atoms and molecules concepts and attitude towards chemistry as a school subject. 45 tenth grades students from two classes of a chemistry course taught by the same teacher in Elmadağ High School prticipated in the study that was carried out in 2004-2005 Fall semester. Two student groups participated in the study. One of them, called as Experimental IVgroup, was instructed with conceptual change text oriented instruction accompanied with analogies and the other one, called as Control group, was instructed with traditionally designed chemistry instruction over a period of two weeks. To investigate the effect of the treatment, Atoms and Molecules Concept Test and Attitude Scale Toward Chemistry as a school subject were administrated to all students in both groups at the begining and end of the the treatment. To evaluate students' science process skills, Science Process Skills Test was administrated before treatment. ANCOVA and ANOVA were used to test the hypothesis of the study. The result of the study showed that students instructed with conceptual change text oriented instruction accompanied with analogies gained higher average scores in Atoms and Molecules Concept Test than students instructed by traditionally designed instruction. In addition, students in experiental group indicated a higher positive attitude toward chemistry as a school subject.The results also indicated science process skill was a stronger predictor for the achievement of atoms and molecules concepts. Strategies that were developed and results obtained for the present study may be used by science teachers to eliminate the students' misconceptions about atoms and molecules concepts and provide better conceptual understanding of atoms and molecules. KEYWORDS : Conceptual Change Text Oriented Instruction Accomoanied with Analogies, Traditionally Designed Chemistry Instruction, Misconception, Attitude Scale Toward Chemistry as a school subject, Science Process Skills.