Keban baraj gölü (Elazığ)'nde yer alan alabalık üretim tesislerinde kullanılan medikamentler, aşılar ve etkinliklerinin araştırılması
In trout facilities located in keban dam lake (Elazığ) the used medicaments, vaccines and their activities that investigation
- Tez No: 431044
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM CENGİZLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada ülkemizin önemli balıkçılık alanlarından birisi olan Keban Baraj Gölü'nde yer alan 39 adet balık üretim tesisinde yetiştiriciliği yapılan gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss)'nda görülen hastalıklara karşı uygulanan sağaltım yöntemleri ve kullanılan medikamentler ile aşılar araştırılmış, gerekli kayıtlar alınarak retroperspektif sorgulamalar yapılmış, medikamentlerin ve aşıların etkinliği ortaya konmaya çalışılmıştır. Verilen yanıtlar kullanılarak TUKEY ve ANOVA testleri yapılmış ve hastalık etmenleri ile alınan önlemler arasındaki bağlantı istatistiki olarak değerlendirilmiştir. Bu sonuçlara göre, ilaç verimliliği ile hastalık etmenleri arasında yapılan anova testi sonucunda, anlamlı (önemli) farklılık bulunmuştur (p0,05). Çalışan mühendis sayısı, hastalık etmenlerinin ve alınan önlemlerin varyans analizi sonucunda önemli bir fark olmadığı anlaşılmıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, investigation of medicaments' and vaccines' that use for applied treatment method against common diseases at 39 fish farm where made in production facilities about rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) at Keban dam lake, our country's one of important fisheries area made by taking necessary records retro perspective questioning made, the efficacy of the vaccine's and medicament's was studied to reveal. By using the answer that given TUKEY and ANOVA test were made, link between the measures taken by disease factors was evaluated statistically. According to these results, in the ANOVA test between pathogens and pharmaceutical efficiency, significant differences were found (p0,05). According to results of variance analysis made between engineer number, pathogens and preventions, it is understood that no significant difference (p>0,05). It is understood that no significant difference between production capacity and workers (p>0,01). In interviews with companies where vaccination, it is learned that vaccination is more preferred, and the vaccines that applied cause pre-protection and detected that this pre-protection reduce application of antibacterial drugs.