Kurkuminin demir(III) ve mangan(II) ile komplekslerinin sentezlenmesi ve alzheimer hastalığı üzerine etkileri
Synthesis of complexes of curcumin with iron(III) and Manganese(II) and the effects on alzheimer's disease
  1. Tez No: 431045
  2. Yazar: NURCAN BİÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada kurkumin ligandı kullanılarak Mn(II) ve Fe(III) ile metal kompleksleri sentezlenmiştir. Sentezlenen metal komplekslerin yapıları elementel analiz, manyetik duyarlılık, FT-IR, AAS, TG, arjantometri gibi spektroskopik ve analitik yöntemler kullanılarak karakterize edilmiştir. Komplekslerin oktahedral geometriye sahip oldukları belirlenmiştir. Karakterize edilen metal komplekslerinin Alzheimer Hastalığının önemli bir semptomu olan bellek bozukluğu üzerine etkileri Ç.Ü Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı Davranış Farmakolojisi Laboratuvarında plus maze testi ile deney fareleri üzerinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, metal complexes were synthesized with Mn(II) and Fe(III) by using curcumin ligand. The structures of synthesized metal complexes have been characterized by using spectroscopic and analytic methods such as elemental analysis, magnetic susceptibility, FT-IR, AAS, TG and argentometry. It was determined that the complexes has octahedral geometry. The effects of the metal complexes on the disorder of memory which is an important symptom of Alzheimer's Disease were studied on lab rats with Plus- Maze Tests at Behavioral Pharmacology Laboratory of Department of Pharmacology Faculty of Medicine, Çukurova University.