Doğu Karadeniz Bölgesinde dağılan Ricania japonica'nın populasyon durumlarının belirlenmesi ve sistematik durumlarının moleküler yöntemlerle analiz edilmesi.
Determining of the Ricania japonica population structure that dispersed East Blacksea Region and analysis of the systemetic situation by molecular methods
- Tez No: 431071
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET MUSTAFA AKINER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Yapılan bu tez çalışması Doğu Karadeniz Bölgesi'nde yayılım gösteren Ricania japonica türünün populasyon durumlarının belirlenmesi ve sistematik anlamda var olan kargaşanın giderilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. 2014-2015 yıllarında alanda 15 noktadan örneklem yapılmış ve örneklem periyodundaki populasyon durumlarının yanı sıra moleküler yöntemler kullanılarak teşhisi yapılmaya çalışılmıştır. Bu amaçlarla mayıs ayından eylül ayına kadar her ay örneklem yapılmış ve örneklem neticesinde 2014 yılında temmuz ağustos, 2015 yılında ise ağustos eylül aylarında pik yaptıkları bulunmuştur. Moleküler tür teşhisi amacıyla ITS4-ITS5 bölgelerinin yanı sıra 28S rDNA bölgesinin bir kısmı çoğaltılmış ve Gen bankta bulunan kayıtlı örneklerle karşılaştırılmıştır. ITS4-ITS5 bölgesinin Gen bank örnekleri ile düşük oranda uyum gösterdiği ve tür için yapılan ilk çalışma olduğu belirlenmiş olup çizilen filogenetik ağaçta örneklerimizin hepsinin tek klad oluşturduğu belirlenmiştir. 28S rDNA bölgesi ise Gen bankta bulunan Ricania simulans, Ricania marjnalis örnekleri ile uyum gösterse de ayrı kladlarda yer aldıkları ve alan örneklerimizin Ricania marjinalis'e Ricania simulans'tan daha yakın olduğu gözlemlenmiştir. Ricania marginalis kayıtlı örneğine %1'in altında uzak iken Ricania simulans'a %1,2 oranında uzak olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted for identifying population status of Ricania japonica and elimination of the systematic confusion. Samples were taken from 15 points in the field for determining of their population situation during sampling period and also tried to make determination of the species identification by using molecular methods in 2014 and 2015. Sampling was done in each month from may to september for this purpose. Finally, it was found that they were at the peak in July and August in 2014 and in August and September in 2015. In order to determine molecular species identification, ITS4-ITS5 regions and also 28S rDNA regions were replicated and they were compared with the samples of Gen bank. It was determined that ITS4-ITS5 region had a low similarity when compared to the Gen bank samples. It was determined the one klad all samples in the phylogenetic tree and it was found that the first study in this region for this species. On the other hand, 28S rDNA region had a similariy with Ricania simulans, Ricania marginalis samples in the Gen bank, but they were in different klads. It was also observed that our samples were more similar Ricania marginalis than Ricania simulans. Our samples was found samples far under %1 from Ricania marginalis and far from Ricania simulans % 1,2 registered samples.