Mobilya döşemeciliğinde kullanılan kolanların deformasyona etkileri
The effects of deformation of the webbings used in furniture upholstery
- Tez No: 431108
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA ATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, mobilya döşemelerinde kullanılan kolan çeşidi, kolan arası mesafe ve astar kullanımının deformasyon miktarına etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu maksatla; astarlı ve astarsız olmak üzere elastik kolan ile boşluksuz, 25 mm ve 50 mm aralıklarla, lastik kolan ile 25 mm, 50mm ve 75 mm aralıklarla, 50x30 mm kesitindeki kayından hazırlanan çerçevelere bağlanan örneklere performans test cihazında TS EN 12520'e göre 25000 devir ile 1000 N yükleme yapılarak meydana gelen deformasyon miktarları mm cinsinden belirlenmiştir. Sonuç olarak; deformasyon miktarı en fazla elastik kolanda, 50 mm aralıklarla bağlanan astarsız örneklerde 9,93 mm, en düşük boşluksuz bağlanan astarlı örneklerde 0,33 mm bulunmuştur. Lastik kolanda ise deformasyon miktarı en fazla 75 mm aralıklarla bağlanan astarsız örneklerde 10,66 mm en düşük astarlı ve astarsız olarak uygulanan 25 mm aralıklarla bağlanmış numunelerin her ikisinde de 0,33 mm olarak bulunmuştur. Buna göre mobilyaların font döşemelerinde elastik kolanların boşluksuz bağlandıktan sonra astar uygulamanın uygun olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the effects of the webbing types used in the furniture upholstery, the distance between the webbings and the usage of liner on the amount of deformation. For this purpose, the occurring deformation amount is determined in mm under the 25000 revolution per second and 1000 N load on the test device according to TS EN 12520. This application is used for the lined and unlined elastic webbings without distance which connected with intervals of 25 mm and 50 mm. Also we used the application for the rubber webbing which connected with intervals of 25 mm, 50 mm and 75 mm on the upholstery frame made of beech in the 50x30 mm section. Consequently, the amount of maximum deformation of the elastic webbing was connected to the unlined samples that 50 mm in the range of 9.93 mm. On the other hand, the minimum amount of deformation for without distance and connected lined samples were 0.33 mm. The amount of the maximum deformation of the rubber webbing was connected to unlined samples with 75 mm in the range of 10.66 mm. The minimum amount of the deformation of the lined and unlined samples was connected with 25 mm intervals in the range of 0.33 mm. The results have shown that the application of lined is suitable after connecting elastic webbing without distance.