Entropiye dayalı düzgün dağılıma uygunluk testleri
The goodness of fit tests of uniformity based on entropy
- Tez No: 431109
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRİ GÖKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
İstatistiksel bir modelin uyum iyiliği, gözlenen bir veri setinin istatistiksel modele uyumluluğunu test eder. Bu çalışmada, düzgün (tekdüze) dağılım için literatürde bulunan ve klasik uyum iyiliği testleri olarak adlandırılan testlerden Kolmogorov-Simirnov (1933-1939), Anderson-Darling (1954), Cramer von Mises (1928-1930), Shapiro-Wilk (1972), Watson (1961) ve Zhang (2002) tarafından öne sürülen üç test istatistiği ZK, ZA, ZC ve entropiye dayalı geliştirilen uyum iyiliği testlerinden Zamanzade (2014)'nin önerdiği TB1 ve TB2 testleri incelenmiştir. Ayrıca Monte Carlo simülasyon metoduyla belirtilen test istatistiklerinin deneysel I.tip hata oranları ve testin gücü hesaplanmış, testin gücü bakımından Stephens (1974) tarafından kullanılan Ak, Bk, Ck alternatif dağılım aileleri ile karşılaştırılması yapılmış ve elde edilen sonuçlar yorumlanmıştır. Deneysel çalışmalar için MATLAB R2013b programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The goodness of fit of a statistical model tests how well it fits a set of observations. In this study, some classical goodness of fit tests such as Kolmogorov-Simirnov (1933-1939), Anderson-Darling (1954), Cramer von Mises (1928-1930), Shapiro-Wilk (1972), Watson (1961) and proposed by Zhang (2002) ZK, ZA, ZC tests and new goodness of fit tests which are based on entropy discovered recently by Zamanzade (2014) for uniform distribution TB1 and TB2 tests are investigated. Also, these tests are compared according to their Type I error rates and power of tests by using Monte Carlo method with alternatives distribution families Ak, Bk, Ck which were used by Stephens (1974) and the obtained results are interpreted. MATLAB R2013b software was used for experimental studies.